Dorazily Hue LED stripy (Signify Hue LightStrip, 1600 lumen) a pustil jsem se do jejich instalace výměnou za již postarší LED trubice s pevnou chromatičností, pevným jasem a samozřejmě bez RGB.
V dalších dnech ještě instaluji nové ovládání přes DimmSwitch (společně s dvěma podhledovými Phoenixy na hlavní linkou), hlasové ovládání šlape již nyní přes Google Asistenta.
Poté stripy integruji i do domácího systému automatizace Homematic pro další pokročilé ovládání, např. automatická změna chromatičnosti bílého světla během dne, resp. využití RGB spektra pro různé alarmy a události.
První dojmy z Hue LightStrip :
- původní obavy z možného nedostatku světla se ukázaly jako liché, celkový výkon 1.600 lumenů (celá délka pásku) je opravdu dostatečný
- nejvíce Hue LightStrip svítí někde při barevné teplotě 4.300K, kdy svítí všechny světelné diody
- je to první generace stripu (za pár dní bude „dvojka“), takže je pevně spojen se ZigBee kontrolerem, což trochu komplikuje montáž
- místa povolená pro střih pásku jsou od sebe vzdálená o dost více, než u běžných RGB/W LED stripů, to opět trochu komplikuje montáž
- naprosto famózní je RGB barevné spektrum, a samozřejmě i zmíněná měnitelná chromatičnost bílé ve velkém rozsahu (barevná teplota)
- velmi dobrá je integrace do Google Asistenta s jednoduchými hlasovými příkazy pro změnu chromatičnosti, RGB spektra a svítivosti
- při požadavku na 0% LED páska skutečně zcela zhasne, což u některých HUE světelných zdrojů není zcela možné (zůstanou lehce žhnout, pokud se nevypnou)
V kuchyni je nyní hlavní osvětlovací systém vystavěn na bázi Philips Hue . Je to nyní 9 různých LED Hue zdrojů světla v různém provedení, jako jsou GU11 reflektorové žárovky ve stropní XTR liště, E27 žárovka nad jídelním stolem, barevný LED pásek nad oběma linkami a podhledová svítidla opět nad hlavní kuchyňskou linkou. Takřka všechny zdroje disponují měnitelnou teplotou bílé barvy, což umožňuje osvětlení přizpůsobovat denní době. Některé světelné zdroje mají plné barevné RGB spektrum, což je využíváno pro např. různé alarmové stavy z domácí automatizace.
Ovládání osvětlení je rozděleno jednak na zmíněné DimmSwitche, častěji ho ovládáme hlasem, a protože je plně integrováno do domácí automatizace Homematic, je i automaticky řízeno podle vnějších světelných podmínek a denní doby, při příchodu či odchodu a různými alarmy.
Pro Hue osvětlení kuchyně je vytvořena celá řada světelných scén, které mj. velkou místnost rozdělují na kuchyňskou a jídelní část. Stačí nyní říci, že je čas na vaření, nebo na jídlo, a vše se automaticky mění. Také jsou vytvořeny speciální kino scény pro večerní sledování TV, ty jsou ovládány z multimediálního přehrávače KODI (Android TV).
Nedělitelnou součástí osvětlení je i starší systém osvětlení skříněk a podlahy na bázi 440MHz, který pracuje zcela autonomně nebo z domácí automatizace, je možné jej stejně také ovládat manuálně hlasem i ovladačem.