Řada domovů je dnes již vybavena nějakou domácí klimatizací. A obvykle jen pro pouze sezónní využití. Již méně uživatelů využívá např. i vytápěcí možnosti klima jednotek v přechodových obdobích, a to zejména u moderních invertorových systémů, které jsou výrazně provozně úspornější. To je ale škoda, protože interní split každé pevně instalované klimatizace lze využít i pro další, velmi zajímavé funkce. A to sofistikované větrání či vysoušení interiéru.
Pravidelné větrání je velmi důležité
Pro udržení správného a zdravého klima v domě je potřeba pravidelné větrání, to je velmi důležité pro zabránění vzniku plísní. A to zejména v domácnostech s moderními plastovými okny. Ta obvykle tak dokonale izolují, že je potřeba ve větší míře větrat. A při takovém větrání (mimo obvyklou klima sezónu) je vhodné využít jinak nevyužitý split pro podporu cirkulace vzduchu, v okamžiku když se místnost větrá. Taková činnost se dá automatizovat, zvláště pokud je k dispozici malá chytrá krabička Sensibo SKY.
Pro chytré ovládání domácí klimatizace jsou na trhu kontroléry pro umístění kdekoliv v místnosti s klimatizačním splitem. Například již zmíněné izraelské Sensibo Sky vám nabízí vedle vzdáleného ovládání klimatizace z vašeho smartphone, tabletu nebo webu, i další chytré funkce, které z vaší domácí „obyčejné“ (i postarší) klimatizace udělají výrazně chytřejší a komfortnější systém. V podstatě může nahradit originální dálkový ovladač, který je ovšem možné používat i nadále. V mém případě jsou originální dálkové ovladače od klima splitů uschovány v šuplíku pro „strýčka příhodu„. Ale o tom v jiném příspěvku.
Již před nějakou dobou jsem s pomocí volného API (rozhraní pro programování aplikací) poskytnutém firmou Sensibo připojil multi-splitovou klimatizaci (Sinclair) k našemu domácímu systému automatizace Homematic právě s využitím zmíněného kontroleru SKY. Domácí automatizace umí nyní klimatizaci sama ovládat, např. při odchodu/příchodu domů, při otevírání oken a dveří, při přehřátí interiéru nad určitou mez, a to i v nepřítomnosti atd. To vše zcela bez nutnosti manuálního ovládání. Takto to již pracuje několik sezón.
Klima split nemusí jen chladit
Běžný klimatizační split i u starší klimatizace má více funkcí, než obvykle využívané aktivní chlazení, užitečné jen v letní sezóně. Každá vnitřní jednotka může fungovat i jako velmi účinný ventilátor s různou intenzitou větrání, a dálkovým nastavením směru vzduchu. A také filtrací vzduchu.
Takže byl již jen malý krok od rozšíření výše zmíněných stávajících funkcí ovládání klimatizačních splitů k jejich využití i pro podporu intenzivního větrání. A protože jsou okna již vybavena senzory otevření oken, stačilo celou věc pořešit programově v Homematic systému domácí automatizace.
Pokud se nyní otevře okno pro větrání, chytrá domácnost aktivuje klima split v místnosti kde se větrá. Nejprve ho ale přepne do režimu ventilace, nastaví i jeho intenzitu a směr výdechu vzduchu. To aby se zbytečně rovnou nespouštěla venkovní jednotka s kompresorem, pokud při předchozím provozu bylo nastaveno chlazení. Nyní se subjektivně podstatně rychleji a intenzivněji vzduch v místnosti obnoví. Po uzavření okna se opět nucená ventilace automaticky zastaví, pokud tedy byla předtím spuštěna.
Všechny akce jsou doprovázeny hlasovým výstupem domácí automatizace.
Řídící program samozřejmě bere v úvahu další faktory jako letní provoz, kdy split již místnost chladí, a při otevření okna se chlazení naopak zastaví. A také jiné režimy, např. když často v létě používáme split k větrání bez aktivního chlazení, nebo při vysoké vlhkosti používáme režim pro vysoušení vzduchu, který také chladí, a nebo když split pracuje v obráceném režimu tepelného čerpadla k vytápění.
A co je k tomu potřeba :
- domácí (multi)splitová klimatizace
- jednotka Sensibo SKY (API rozhraní)
- systém domácí automatizace Homematic
- několik HM programů a skriptů
Doplněk 28/1/2021 – objednal jsem k naší farmě Mi čističů vzduchu novou domácí čističku vzduchu Sensibo PURE, která mj. umožňuje při aktivaci Turbo režimu si přes Sensibo SKY zapnout ventilaci v domácí klimatizaci.
Déjà vu 🙂