Jak na nedostatek vody pro chytré zavlažování ve víkendovém domě (retenční nádrž v2)

Jak na nedostatek vody pro chytré zavlažování ve víkendovém domě – retenční nádrž verze 2

Sdílejte na

Vracím se tímto prázdninovým povídáním k loňskému projektu řešení kritického nedostatku vody z málo vydatné studny na naší horské chatě, toto je tak trochu i na objednávku pár zájemců o popsané řešení. Systém tedy letos dostal nový upgrade. Včetně nového chytrého automatického zavlažování k tomu. Takový letní dvojitý projekt a větší článek o něm. Vrt hluboký cca 55 m je naším jediným zdrojem vody, ale pro naše potřeby jí dává okamžitě velmi málo. Popsaný projekt dostatek vody zajistil, a to nejen pro automatické zavlažování, nyní tedy již k těm novinkám. A jak to loni začalo, si přečtěte v mém předchozím článku. .

Elektronická detekce hladiny

Ještě na sklonku loňského léta jsem původní nádrž Aquapura 1000 dovybavil plánovanou elektronickou detekcí maximální hladiny pomocí senzoru s nerezovým plovákovým senzorem. Detekce je napojená na náš Smart Home systém, a primárně slouží pro automatické blokování dalšího napouštění retenční nádrže v případě dosažení maximální hladiny. Bližší popis řešení plovákového senzoru je v závěru předchozího článku.

Přečerpávání vody ze systému domácí vodárny se přeruší ještě před aktivací mechanického ventilu s hladinovým plovákem, tím že se vůbec neotevře (nebo se zavře) elektromagnetický ventil pro napouštění retenční nádrže ze systému domácí vodárny. A pracovní výšku plováku ventilu jsme upravili tak, aby se dosahovalo maximální kapacity nádrže. Ventil připojený na plovák přitom slouží jako záloha pro případ výpadku elektronického snímaní maximální hladiny.

Nerezový plovákový senzor
Nerezový plovákový senzor připojený do Homematic, v pozadí plovákový indikátor hladiny

Zvětšení objemu nádrže na 2.000l

Letos na jaře jsme provedli zásadní upgrade, původní nádrž jsem doplnili o další, také od italského ELBI (Aquapura 1000). Obě stejné nádrže jsou nyní propojené do jedné spojené nádoby, voda čerpaná do první nádrže nyní automaticky přetéká i do té druhé. Obě nádrže lze kdykoliv ventilem oddělit, např. pro čištění nebo další servis, viz foto níže. Celá spojená nádoba disponuje celkovým objemem 2.000 litrů. To je již dostatečné množství vody jak pro zahradní sprchu, tak pro zavlažování zahrady.

Detail propojení obou nádrží ELBI bez ochranného krytu
Detail propojení obou nádrží ELBI bez ochranného krytu

Do budoucna zvažujeme zavedení zadržené vody zpět z nádrže (s využitím zavlažovacího čerpadla) do rekonstruované koupelny, vč. jejího ohřevu. Z dosavadních zkušeností nádrž ELBI vodu uchovává bez jakékoliv degradace, a to i ve velmi teplých letních měsících. Voda v ní nezůstává dlouho, zavlažování a venkovní sprchování jí průběžně odebírá, přičemž se doplňuje automaticky z vodárny a zůstává stále relativně čerstvá. Pro napouštění obou propojených nádrží zůstalo původní instalační řešení s napouštěním první nádrže, z té voda protéká do druhé plnícím potrubím.

2x ELBI Aquapura 1000 spojené do jedné spojené nádoby (2000 l) s venkovní vodoinstalací
2x ELBI Aquapura 1000 spojené do jedné spojené nádoby (2000 l) s venkovní vodoinstalací

Nové řízení napouštění nádrže

Ovládání elektromagnetického ventilu pro napouštění nádrže z výstupu domácí vodárny je nyní již řešené prostřednictvím vyhrazeného chytrého DIN HmIP relé. To znamená, že se již nezapíná souběžně s domácí vodárnou pomocí chytré zásuvky, ovládání je nyní oddělené. Relé je ovládáno programy pro napouštění nádrže v systému Homematic, přičemž jsou některé kritické funkce (pro případ výpadku řídící jednotky) integrovány přímo v modulu chytrého relé. Vzdálený přístup ke Smart Home systému přes Internet umožňuje kdykoliv modifikovat algoritmus napouštění, např. při poklesu vydatnosti vody ve vrtu bez nutnosti být fyzicky na místě. Řešení umožňuje i manuální spuštění napouštění retenční nádrže přímo ovládacím tlačítkem v pomocném rozvaděči pro napouštění nádrže.

Oddělené ovládání napouštění retenční nádrže
Nové, oddělené ovládání napouštění umožňuje zcela automatický i manuální provoz

Provoz domácí vodárny na horské chatě

Systém vodárny čerpá vodu z vrtu standardně do expanzní nádrže domovního řadu. To řídí autonomní řídící elektronika vodárny. A vodárna je jediným zdrojem vody pro retenční nádrž. Provoz vodárny řídí chytrá zásuvka HmIP, vyhrazená nyní pouze pro vodárnu. Ovládací algoritmus (program v řídící jednotce Homematic CCU) vždy před zahájením přečerpávání nejprve vodárnu zapne, po dokončení čerpání vodárnu opět s určitou prodlevou vypne. V přítomnosti je čas pravidelného přečerpávání kratší, a prodleva vypnutí vodárny naopak o něco delší. Tím se po ukončení přečerpávání zabezpečí opětovné natlakování expanzní nádrže vodárny. Část vody tak zůstane ve vodárně pro další použití ve vodovodním řadu. Vzhledem k častému nedostatku vody ve vrtu v letních měsících je automatické vypnutí vodárny užitečnou prevencí proti jejímu zbytečnému cyklování při dočasném vyčerpání vrtu.

Automatické zapínání vodárny pro použití v řadu

V přítomnosti nemusí návštěvník toalety pro každé umytí, či spláchnutí WC vždy domácí vodárnu ručně zapínat. Automatické zapnutí domácí vodárny zabezpečuje pohybový PIR senzor (HmIP) při každém vstupu do koupelny. Po určité nepřítomnosti v koupelně se vodárna opět vypne automaticky. Voda není zatím uvnitř chaty rozvedena dál, takže toto řešení je spolehlivé. Vodárna nezůstává zbytečně zapnutá, a vrt se může opět naplnit vodou. V nepřítomnosti PIR senzor pracuje i jako běžný bezpečnostní pohybový senzor v zabezpečení objektu. Vodárnu lze navíc ovládat manuálně tlačítkem přímo na zásuvce nebo nástěnném ovladači.

Homematic IP pohybový PIR senzor
Homematic IP pohybový PIR senzor

Při zabezpečení objektu v nepřítomnosti se domácí vodárna automaticky vždy vypne, s výjimkou zrovna probíhajícího cyklu napouštění retenční nádrže. Ten si vodárnu ovládá sám. Vodárnu jsme dříve při odjezdu vypínali manuálně, a občas na to zapomněli. Zůstávala tak často zbytečně zapnutá i v naší nepřítomnosti. Nyní se automaticky zapne a vypne vždy při každém přečerpávacím cyklu.

Máme dostatek vody pro venkovní sprchování!

Popsané řešení zabezpečuje nyní již dostatek vody pro využití i na zahradě. Původně se jednalo zejména o zahradní solární sprchu, která se svou kapacitou 35 litrů v teplejších dnech dodává dostatek teplé vody nejen pro osvěžení, ale i pro plnohodnotné osprchování po celodenní činnosti. Sprcha je přímo připojená k retenční nádrži, jejíž čerpadlo zajišťuje automatický provoz sprchy. Při velmi horkých dnech také občas připojíme přenosnou sprchu s funkcí jemné mlhy, ta sprchuje pouze studenou vodou. Ale je to hlavně doslova „game changer“ pro zajištění dostatku vody k zavlažování zahrady.

Solární zahradní sprcha Marimex UNO 35
Solární zahradní sprcha Marimex UNO 35

Automatické zavlažování zahrady

Loňský provoz nám dostatečně prověřil funkčnost a užitečnost nového vodního systému, proto jsme letos postoupili k dalšímu kroku, vybudování systému automatické závlahy vybraných částí zahrady. Jde nejen o pouhý rozvod vody po zahradě pro běžné zalévání, ale i o systém zcela automatického zavlažování v naší nepřítomnosti. Zejména kompletně obnovené a nově vybudované trávníky by bez pravidelného a dostatečného přídělu vody dostaly pořádně zabrat, a brzy by dopadly opět tragicky (viz níže). A to vůbec nejde o žádné parkové „angličáky“ či golfové trávníky, takové ambice v náročném horském prostředí vůbec nemáme. Jen jsme měli chuť se zde opět procházet komfortně naboso po příjemném zeleném koberci. Srovnej foto zde a níže.

Zavlažovaný trávník
Zavlažovaný trávník

Proč zavlažování na chatě?

I ve zdejším horském prostředí totiž bývají v posledních letech docela krutá horka a sucha, po kterých tráva bez vody takřka přestala existovat. Nikdy předtím jsme to nezažívali, asi globální oteplování nebude jen výmysl ekologů a oblíbené Grety. V posledních dvou letech, a zvláště v létě 2022 byla situace velmi tristní, vody byl absolutní nedostatek. Sucho a horko velké, spalující teploty od června do srpna i v této nadmořské výšce 735 m n. m. přesahovaly hodně přes 33°C při velmi nízké 25% vlhkosti, viz foto níže.

Stav trávníku v létě 2022
Stav trávníku v létě 2022 (34°C, 25% vlhkost), ještě s nedostatkem vody, a to ještě vypadal docela dobře

A jelikož zde nepobýváme trvale, řešení je navržené především s ohledem na naší častou nepřítomnost. Zejména přes zimy, které zde bývají mrazivé a s velkým množstvím sněhu, kdy je chata nedostupná. Hned na počátku tedy došlo k rozhodnutí postavit zavlažovací systém (obdobně jako retenční nádrž) co nejvíce rozebíratelný a uskladnitelný, s hadicemi vedenými po povrchu. A s možností rychlé obnovy na počátku sezony. Kontrola zavlažování je přitom vzdáleně přístupná, pracuje automaticky, a využívá informace z okolního prostředí a Internetu.

Řízení zavlažovacího čerpadla

Srdcem zavlažování je výkonné ponorné čerpadlo s tlakem 4 bary, integrované do retenční nádrže (podrobný popis v předchozím článku). Disponuje mj. funkcemi pro zabránění chodu „na sucho“ a funkcí „PressControl„. Ta zabezpečuje automatické zapnutí čerpadla nejen pro zavlažování a zahradní sprchu. Elektrické napájení čerpadla ze sítě 230V je nyní také pod kontrolou systému Smart Home. Slouží k tomu chytrá venkovní elektrická zásuvka v malém podružném rozvaděči, ovládaná opět Homematic IP relé v provedení DIN. Rozvaděč umožňuje tlačítkem manuální aktivaci napájení čerpadla, a disponuje druhou trvale připojenou zásuvkou pro běžné zahradní elektrické příslušenství. Vše je samozřejmě připojeno přes chránič v hlavním rozvaděči.

Podružný rozvaděč s ovládáním čerpadla zavlažování
Podružný rozvaděč s ovládáním čerpadla zavlažování

Činnost čerpadla pro zavlažování je v nepřítomnosti možná pouze v časovém intervalu, kdy má zavlažovací počítač aktivován nějaký plán závlahy. Řídící jednotka Smart Home aktivuje napájení čerpadla s určitým časovým předstihem, vždy před aktivací plánu závlahy ze zavlažovacího počítače. Napájení čerpadla se neaktivuje např. v případě předchozího či aktuálního deště, nebo jeho blízké předpovědi. A také v případě příliš nízké teploty, nebo velmi silného větru, který by příliš komplikoval postřik trávníků.

Pomáhá i předpověď počasí a jeho aktuální stav

K tomu získává řídící jednotka Smart Home informace z naší meteorologické stanice Tempest Bleiberg, která je v reálném čase předává také do mnoha významných meteorologických služeb ve světě (např. IBM – WunderGround, Windy, PWS Weather nebo WeatherCloud). Díky tomu by se mělo zavlažování spouštět vedle dalších parametrů vždy jen za toho správného počasí. Více o naší meteostanici a její integraci do Smart Home ve starším článku zde. Pokud by vás tato stanice zaujala, můžeme vám jako Tempest Ambassador nabídnout její pořízení s významnou slevou, stačí poslat zprávu přes komentář zde.

Meteorologická stanice Bleiberg
Meteorologická stanice Bleiberg dodává informace mj. i pro zavlažovací systém

V hlavní roli Gardena Smart

Zavlažovací systém vznikl především na komponentech Gardena Smart. Německo-švédská firma je vedoucím leaderem jednoduchých a chytrých zavlažovacích komponentů, jejichž instalaci a použití zvládne i neprofesionál. Přitom disponuje unikátními technickými řešeními, zejména pro rozebíratelný systém zavlažování. Je sice ve srovnání s jinými komponenty dražší, ale s vysokou kvalitou a životností.

K hlavnímu výstupu vody z čerpadla je připojený masivní 4-cestný rozdělovač Gardena. Ten slouží jako hlavní rozcestník načerpané vody pro její další využití na zahradě. Např. pro systém automatického zavlažování, solární sprchu, různé pomocné kohouty a přímo připojené zalévací hadice, a nebo přenosnou sprchu s vodní mlhou. Rozdělovač Gardena disponuje plynulou regulací pro každé připojené zařízení.

4-cestný vodní rozdělovač Gardena
4-cestný vodní rozdělovač Gardena se zavlažovacím počítačem a zahradním rozvodem vody

Zavlažovací počítač

Mozkem zavlažování je „chytrý“ zavlažovací počítač Gardena Smart Water Control. Je to sofistikovaný vodní ventil, instalovaný na jednom z výstupů vody hlavního rozdělovače. Počítač s bezdrátovým přístupem ve velmi slušivém designu (mimochodem Red Dot Award 2016) nedisponuje obvyklým displejem, jsou zde pouze 3 stavové, vícebarevné LED. A navíc jedno velké tlačítko pro manuální spuštění zavlažování. Ke konfiguraci a ovládání slouží systémová aplikace (viz dále), která má k počítači vzdálený přístup. Všechna nastavení se přitom uchovávají přímo v počítači, funkce a plány jsou tedy zachované i pro případ off-line provozu, např. ztráty komunikace s bránou či výpadku internetu. A je zde samozřejmě 1x vstup pro příchozí vodu, a 1x výstup pro odchozí vodu.

Zavlažovací počítač Smart Water Control s bránou Smart Gateway
Zavlažovací počítač Smart Water Control s bránou Smart Gateway

Ekosystém Gardena Smart

Zavlažovací počítač patří do ekosystému Gardena Smart. K jeho provozu je nezbytná Smart Gateway, umístěná někde uvnitř domu, a připojená do domácí sítě. Brána je ústřední prvek smart systému Gardena, a tvoří jeho základní centrální rozhraní. Umožňuje připojení i dalších bezdrátových komponentů systému (půdní senzory, robotické sekačky nebo chytrá čerpadla). Komunikaci v Gardena ekosystému zabezpečuje vlastní proprietární 868 MHz protokol s dlouhým dosahem, úsporným provozem a nízkým rušením. Do domácí počítačové sítě se brána připojuje přes WiFi, nebo ideálně přes Ethernet.

Aplikace pro Android a iOS

Ekosystém Gardena Smart je dostupný přes aplikaci (Android, iOS) pro smartphone, která je lokalizována i do češtiny. Je zde i podpora domácích hlasových asistentů Google Home, Amazon Alexa, Apple Home (Siri) a dalších . Existuje i integrace pro populární prostředí Home Assistant. Pro vývojáře je k dispozici aplikační rozhraní (API) pro další integrace a automatizace. Aplikace umožňuje kompletní konfiguraci a ovládání zavlažování a všech prvků systému, včetně vzdáleného dohledu přes Internet.

Aplikace GARDENA
Aplikace GARDENA

Ale zpět k chytrému zavlažovacímu počítači. Ten zvládá až 6 různých cyklů denně, a s bezdrátově připojeným příslušenstvím může zahrnovat i různé vlivy prostředí zahrady. Ale i bez dalších prvků umí díky integrovanému senzoru pohlídat teplotu v místě a čase plánovaného zavlažování. Například letos ještě v červnu se stalo, že se zavlažování ráno nespustilo, s odkazem na příliš nízkou venkovní teplotu. Ta byla pouze 3°C! To bylo v polovině června docela bizarní i v našem horském prostředí, i když v 5 hodin ráno. Senzor tak chrání zavlažovací systém i před zamrznutím. V aplikaci lze rovněž nastavit geografickou polohu zahrady pro získání dalších dat o počasí z cloudových služeb.

3°C v 5 hodin ráno v polovině června
3°C v 5 hodin ráno v polovině června

Senzor vlhkosti a teploty půdy

Velmi zajímavým prvkem ekosystému je bezdrátový půdní senzor Gardena, nyní již v druhé generaci a designu. Rychle, spolehlivě a velmi přesně měří vlhkost půdy a její teplotu. Jakmile je senzor přiřazený do zavlažovacího plánu, zavlažování se spustí pouze v případě nedostatečně vlhké půdy. Práh této vlhkosti půdy lze nastavit. K senzoru se dají v aplikaci z integrované databáze přiřadit konkrétní druhy travin či jiných pěstovaných rostlin. Ty jsem si zjistil ze složení své travní směsi u prodejce.

Aplikace Gardena a informace půdního sensoru k trávníku
Aplikace Gardena a informace půdního sensoru k trávníku

Automatická vestavěná analýza vlhkosti a teploty půdy potom rozhodne na základě informací o potřebách rostliny, zda-li se naplánované zavlažování spustí. To umožňuje úspory vody a elektrické energie, a je navíc šetrné k rostlinám. Plochý design horní části senzoru nové generace dovoluje zasunutí senzoru až do země. Sekání trávy klasickou nebo robotickou sekačkou je nadále velmi snadné a bezpečné, senzor nepřekáží a není nutné ho při sekání trávy vyjímat ze země. Foto níže je v nezasunutém stavu.

Senzor vlhkosti a teploty půdy Gardena verze 2 v nezasunutém stavu
Senzor vlhkosti a teploty půdy Gardena verze 2 v nezasunutém stavu

Jak vodu dostat k různým zavlažovačům a v různém čase ?

Zavlažování v různých časech a sektorech, ale pouze s jedním výstupem vody z počítače? Počítač Smart Water Control disponuje pouze 1 výstupem vody pro připojení zavlažovačů. U pevně instalovaných systémů je to řešené jinak s více elektromagnetickými ventily, ale běžné zavlažovací počítače pro povrchové systémy mají obvykle pouze jeden výstup vody, a neumožňují složitější postupné zavlažování. Naše zavlažovací plány jsou přitom určené pro různé sektory zavlažování, obsahují různé časy závlahy, a různá množství vody. Také používají různé techniky závlahy, což vyžaduje připojení různých zavlažovačů. To ale zavlažovací počítač, v mém případě pouze s jedním výstupem, standardně neumožňuje. Naštěstí…

Gardena Automatic Water Distributor

Gardena má pro tento účel poměrně unikátní vychytávku, mechatronické zařízení bez elektroniky „Automatic Water Distributor„, pracující pouze s využitím tlaku vody. Tento gadget dokáže zavlažit až 6 různých oblastí sekvenčně (do různých hadic) a v různých časech postupně za sebou. Tak jak zavlažovací počítač zapojený před distributorem postupně aktivuje jednotlivé plány. Spolehlivě, automaticky a pohodlně ve venkovním prostředí. A nepotřebuje žádnou elektřinu.

Gardena Automatic Water Distributor
Gardena Automatic Water Distributor

V závislosti na plánu zavlažovacího počítače otevře distributor průtok vody automaticky postupně až do 6 různých hadic, jedné za druhou. Jakmile počítač dokončí jeden cyklus zavlažování, ztráta tlaku v mechatronice distributoru způsobí jeho automatické přepnutí na další předvolený výstup vody. Nepoužívané výstupy lze deaktivovat, proces mechanického přepnutí je při dalším zalévání vynechá. Pro spolehlivé přepnutí výstupu je potřebný správný tlak vody cca 4 bary, a doporučují se aspoň 5 minutové rozestupy mezi jednotlivými zavlažovacími plány.

Různé zóny zavlažování, různé techniky závlahy

Na zahradě zavlažujeme různými způsoby 3 trávníkové a záhonové zóny se zeleninou a bylinkami. Na mechatronickém distributoru jsou aktivované výstupy 1 až 3, na prvních dvou jsou připojené hadice pro sektory s trávníkem, třetí je pro pomalé zavlažování jednotlivých záhonů pomocí speciálních průsakových hadic (viz dále) s nezbytnou redukcí tlaku. Každý sektor je zavlažovaný zvlášť, je to důležité pro zachování správného tlaku vody pro zavlažovače, a samozřejmě i pro poskytnutí správného množství vody.

Zavlažování vyvýšeného záhonu průsakovou hadicí Gardena
Zavlažování našeho vyvýšeného záhonu „Hotel Alcron“ průsakovou hadicí Gardena

„Robotický“ zavlažovač Gardena AquaContour Automatic pro trávníky

Pro automatickou závlahu klíčového prostoru s trávou (nepravidelný prostor ve tvaru písmene T ze 2 stran chaty), a mnoha místy, kam voda stříkat nemá, používáme víceplošný „robotický“ zavlažovač Gardena AquaContour Automatic. Na tuto již letitou vychytávku jsem narazil loni při hledání nějakého „chytřejšího“ sprinkleru. Německý Amazon mě následně poslal výhodnou nabídku, tak jsem neváhal. Na svém českém webu ho Gardena oficiálně z neznámých důvodů nenabízí, ale objednat ho lze na různých CZ e-shopech.

Gardena AquaContour Automatic
Gardena AquaContour Automatic, informativní obrázek

V hlavní roli německá mechatronika

Je to mechatronický systém poháněný tlakem vody, kombinovaný s elektronikou, napájenou bateriemi (4x LR14 vydrží cca 90 hodin provozu). Je vhodný pro zavlažování až 380 m² prostoru. Klíčovou částí je automatická otočná hlava se 6 tryskami vody nad sebou. Jsou různě nakloněné za sebou tak, aby byl prostor před natočenou hlavou zavlažovaný v celé své délce. Minimální vzdálenost ostřiku je přitom asi 2 metry, to je malá slabina. Zavlažovač je přenosný, v balení jsou 2 sady upevnění na dvě různá místa.

Gardena AquaContour Automatic - trysková 360° hlava, 50 obrysových bodů, nastavitelný dostřik až 11m
Trysková 360° hlava, 50 obrysových bodů, nastavitelný dostřik až 11m

Otáčení tryskové hlavice lze „naprogramovat“ v téměř 360° rozsahu, až 50ti obrysovými body, a nastavitelnou vzdáleností dostřiku (max. 10-11m). To ve 2 různých profilech. Trasa zavlažování se při programování nastavuje tlačítky na panelu. Při správné konfiguraci se hlava otáčí po naprogramované dráze a vzdálenost ostřiku se variabilně mění podle nastavených bodů. Tím se zavlažování automaticky vyhne místům, které se nemají zavlažovat, jako je např. manželka opalující se na lehátku. Nastavení správné trasy a vzdálenosti ostřiku je celkem náročné, při sebemenší chybě se musí celé nastavení vždy opakovat od začátku.

Tichý a spolehlivý pomocník

Tento zavlažovací pomocník je v provozu již od letošního května. Pracuje ve výseči cca 45-270° cca 3 až 4 týdně (podle počasí a vlhkosti půdy) zcela automaticky. Spouští se vždy jako první v pořadí hned ráno od 5ti hodin. Oproti konvenčním sprinklerům se vyhýbá místům kam voda nepatří, je méně hlučný, za provozu o jeho činnosti takřka nevíme. Obvykle slyšíme pouze slabé hučení čerpadla v retenční nádrži, a lehounké cvrlikání stříkající vody.

AquaContour Automatic existuje i ve stacionární verzi pro skryté umístění pod úrovní trávníku se stejnou funkčností a výsuvnou tryskovou hlavicí. Vyžaduje ale přívod vody v zemi. V horní části má ostřikovač vlastní vestavěný fotovoltaický článek pro dobíjení integrovaného akumulátoru. Nepotřebuje tedy měnit baterie pro pohon své elektroniky.

Stacionární verze AquaContour Automatic
Stacionární verze AquaContour Automatic

Jiné zavlažovače trávy

Na dalších místech, kam nedosáhne zavlažovač Aqua Contour používáme pro zavlažování trávníku ještě starší, ale spolehlivý čtvercový oscilační zavlažovač od Lidl. Je připojený na další výstup mechatronického distributoru, a spouští se po ukončení závlahy prvního sektoru. Mezi jednotlivými plány je důležitý aspoň 5 minutový odstup. Distributor tak spolehlivě dokáže po ukončení zavlažování přepnout i o několik stupňů dále, a vynechá nepoužívané výstupy. Důležité je nastavení plánů závlahy do stejného dne, nebo navazující na sebe.

Čtyřplošný oscilační sprinkler Lidl
Čtyřplošný oscilační sprinkler, tento z Lidlu

Zavlažování záhonů průsakovou hadicí

Specificky zavlažovaná místa jsou vyvýšené a povrchové (instantní) záhony. Zde je závlaha řešená zcela jinak než pro trávníky. Na dně záhonů je přímo u stonků rostlin uložená speciální porézní průsaková hadice, někdy taky označovaná jako tzv. „perlová“ hadice. Voda v kapkách pomalu prosakuje po její celé délce, voda se vstřebává přímo do země, a pro zavlažování se ušetří až 70% vody. Používáme řešení od Gardeny s integrovaným reduktorem tlaku a malým ventilem. Pro prosakující hadici se jinak běžný tlak 4 barů musí snížit na maximálně 1 bar. Hadice lze různě i spojovat a nastavovat.

Gardena Soaker Hose - průsaková zavlažovací hadice
Gardena Soaker Hose – průsaková zavlažovací hadice

Ve srovnání s klasickou zálivkou je průsaková hadice velmi účinný, ale přitom velmi šetrný systém zavlažování záhonů. Ten mimochodem extrémně snižuje odpar závlahové vody ve velmi horkých dnech. Vyvýšený záhon je vybavený i zavlažováním se dvěma zakopanými hliněnými nádobami „Olla“ s kapilárním vzlínáním vody skrze hliněné nádoby. Ty stačí jedenkrát za týden doplnit vodou, a je to výborná záloha pro případ výpadku automatického zavlažování. Na spodní zahradě máme několik instantních záhonů s rajčaty a okurkami, zavlažovaných asi 18 metry prosakovací hadice Gardena.

Průsakové zavlažovaní a Olla nádoba
Průsakové zavlažovaní a Olla nádoba

Bezpečnost a kontrola

Retenční nádrž i automatické zavlažování byly od počátku navržené pro vysokou bezpečnost provozu v nepřítomnosti, a možností vzdáleného přístupu ke všem částem. A s maximálním využitím již stávajících Smart Home technologií v domě (Homematic, Shelly, Tempest atd.). Nádrž má kapacitu 2.000 l, v případě nějaké nehody či poruchy vodoinstalace unikne pouze voda pro jeden zavlažovací cyklus. Elektrické napájení zavlažovacího čerpadla je aktivní vždy jen pro jeden závlahový cyklus.

Díky domácí automatizaci Homematic máme i vzdáleně přehled o přečerpávání vody do nádrže, jejím stavu a také o aktivaci výtlačného čerpadla pro potřeby zavlažování. Aplikace Gardena současně umožňuje vzdálenou změnu zavlažování, případně manuální spouštění či zastavení každého zavlažovacího cyklu. Ekosystém Gardena umožňuje i zahrnování předpovědi počasí z internetových zdrojů, a také data z vlastního chytrého senzoru.

Ještě by se hodilo přesnější sledování množství vody v nádrži, což by se dalo dále využít při správném plánování zavlažování, zejména v obdobích s kritickým nedostatkem spodní vody. Pravděpodobně nějaký ultrazvukový nebo tlakový senzor. Aby se nádrž nedostala neplánovaně až na dno. Tam by se poté dalo omezit zavlažování trávníků s preferencí záhonů.

Ze vzdáleně přístupného chytrého elektroměru Shelly PRO 3EM dostáváme mj. informace o průběhu čerpání pro závlahu. A brzy bude systém domácí vodárny doplněn o chytrý průtokoměr, který přinese trochu více informací o pohybu, a množství vody načerpané z domácí vodárny do retenční nádrže. Průběh zavlažování také můžeme vizuálně kontrolovat na dálku díky bezpečnostnímu kamerovému systému.

A není to přehnané?

Někomu se to celé může zdát jako trochu „overkill“ řešení. Ale opravdu není. Situace s vodou na našem víkendovém útočišti byla v nedávné minulosti často velmi kritická (viz foto výše). Vody bývalo velmi málo, jen někdy a nebo vůbec. Přes léto bylo obtížné zahradu udržet, natož jí dál nějak rozšiřovat. Vzhledem ke střeše horské chaty s velmi ostrými úhly a bez okapů (kvůli sněhu) není možné účinně zachycovat dešťovou vodu, ale i té bylo málo. Navíc byl i problém s umístěním podzemní retenční nádrže. Pro zahradní solární sprchu a další plánované účely jsme navíc potřebovali vodu čistou, ze studny.

AquaContour Automatic
AquaContour Automatic

Problém by byl jinak řešitelný pouze dalším vrtem – další studnou. Princip čerpání vody z málo vydatných vrtů například větrnými pumpami je přitom známý z celého světa. Jen jsem si nápad vypůjčil, a lehce vylepšený přenesl do moderního pojetí. Automatické zavlažování je dnes také celkem běžná věc, popis zde je spíše kvůli některým neobvyklým technickým řešením a specifickému využití v sezónním víkendovém útočišti. A protože od loňska mé řešení inspirovalo již další podobně „postižené“, rozhodl jsem se vám ho přiblížit podrobněji.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky vítáme. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

6 thoughts on “Jak na nedostatek vody pro chytré zavlažování ve víkendovém domě – retenční nádrž verze 2

  1. Co na to říct? Kdo umí, ten umí… Paráda. Radši ale nechci vědět, na kolik tě to vyšlo Petře 🙂 BTW, neuvažuješ o tom, že to nějak celý zakryješ aby to nebylo vystaveno slunečnímu světlu? BTW, jak se ti podařilo zabránit tomu, že ti v nádržích něco neroste, nesedimentuje (to hlavně – je to voda z vrtu) atd. – vím, píšeš to na začátku článku, že se voda rychle obmněňuje ale já jsem zažil nárůst „vegetace“ i v zahradní sprše napájené vodou z vodobodního řádu. Filtruješ to ještě nějak na vstupu?

     
    • Ahoj Járo, díky moc, a popořadě k tvým otázkám.
      Jak jsem psal, bylo to pro nás velmi kritické řešení, něco to sice stálo, ale myslím, že méně, než by stál další vrt se vším všudy. Ta italská nádrž stojí kolem 20 tis., ale tu druhou jsem letos sehnal již levněji.
      Jsou to v podstatě 2 projekty, retenční nádrž a zavlažování. Někdy to zkusím spočítat, ale také to asi nechci vědět 🙂

      To zakrytí – myslím, že jsem k tomu něco psal již v prvním článku ještě loni, ELBI Aquapura je certifikovaná pro potravinářský průmysl. Ten modrý plast je UV STOP a zcela neprůsvitný, tzn. že opravdu dovnitř neproleze NIC (i když se zvenčí zdá to být průhledné, uvnitř je černočerná tma). Ani ve viditelném spektru, ani v UV. To s častou obměnou ledové vody nedovolí růstu ničemu. Takže není potřeba to dál nějak zakrývat, zakryl jsem pouze spojovací potrubí mezi oběma nádržemi, aby nebylo nějak mechanicky zranitelné.
      První nádrž měla na dně po loňské sezoně usazenou jen velmi tenkou vrstvičku jemného kalu, který pochází z vrtu. Příští rok na jaře to „vysaju“.
      Na vstupu je postupně několik filtrů, hned na začátku je velký filtr dole ve vodárně před vstupem vody z vrtu do systému vodárny. Poté mechanický filtr v napouštění do nádrže a v systému zavlažování je jich hned několik.
      V zahradní sprše (druhý rok v provozu) je čisto. Na zimu jí demontujeme.

       
  2. Super… tvoje projekty jsou vždy dotažené k dokonalosti a jelikož jsem přítomen realizace od začátku, tak jen koukám jak vše funguje a hledáš pořád nové věci. Teď tě čeká schování trubek do země..atd. Těším se až budeš ovládat počasí… Škoda že tyto projekty nevyužívají v zahradnictví (Smaragd Sokolov. atd.) .. 👍👍👍

     
    • Vojto děkuji👍
      Úplná dokonalost to není, ale vzhledem k tomu, že to převážně pracuje automaticky bez lidské přítomnosti, musela být spousta věcí „tip ťop“🙂
      Jojo, na příští rok mám v plánu některé hadice dát pod zem, Gardena na to má bezva vychytávky. Jak v podobě „vodních zásuvek“ s instalací pod zem, tak i odvodňovacích ventilů právě pro hadice uložené v podzemí. To by řešilo mé předchozí obavy ze zamrznutí zbytků vody v nich, vzhledem k často velmi nepříznivým podmínkám zimy u nás… Vím že to spousta lidí řeší profukováním stlačeným vzduchem, není to spolehlivé a mrazy jsou u nás náhlé.

       
      • Petře, jsi zbytečně skromný, dokonalé to je.. 👍, ale počasí a spodní vodu neovlivníš, proto řešení podzemní je dobré 👍., ještě nějaký přístřešek na nádrže…,🧱 a nějak využít dešťovou vodu..😉

         
        • Jak jsem psal výše Járovi, přístřešek není třeba, jsou dělané pro přesně takové externí využití. Proč? Možná mě něco uniká?

          Využití dešťové vody je jiná, ale o tom píšu přímo v článku. Z pochopitelných důvodů nemáme okapy na velké hlavní střeše, a z těch 2 malých okápků nad verandou a nad pergolou je to na záchyt, který tam máme.

           

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *