Z Amazonu dorazily konverzní rámečky SM201 od firmy Samotech pro integraci Philips Hue DimmSwitchů do běžných euro vypínačových elektrokrabic. DimmSwitch je totiž v US formátu nástěnných elektrických spínačů, a Philips – Signify dodnes nepřipravil EU verzi tohoto ovladače.
Jsou překvapivě kvalitně zpracované, žádné domácí 3D výtisky, ale kvalitní a pružné výlisky.
V kuchyni jsem integroval Hue DimmSwitch do původních klasických EU elektrokrabic, ve kterých byly instalovány původní dvojité vypínače v dřevěném dekoru. V každé krabici jsem vyzkoušel odlišné řešení vnitřku, v jedné byl ponechám původní rocker, jen se musel upravit drobně seříznout jeho plastový flip, u druhého jsem celý spínač vyměnil za nový ABB. Na obou řešeních rámeček SamoTech sedí dobře.
Každý DimmSwitch ovládá 2 různé skupiny Hue světelných zdrojů v kuchyni, celkem 9 ZigBee světelných zdrojů (2x HUE LightStrip, 2x HUE Phoenix, 4x InnR GU10 a 1x HUE A21, která je na cestě).
V kuchyni je ještě zcela nezávislé automatické osvětlení ve skříňkách (LED pásky), které pracuje autonomně, a je ovládáno předchozí 440 MHz technologií. Vše je ale také integrováno pod Google Asistentem a má i vlastní ovládání aplikací i spínači.
Skupiny Hue světelných zdrojů jsou naprogramovány na různý počet stisknutí obou DimmSwitchů, kdy postupně aktivují různé přednastavené světelné scény.
Nadřazený systém domácí automatizace Homematic může navíc u aktivních světelných zdrojů měnit automaticky jejich chromatičnost dle denní doby, příp. i jejich výkon. To zajišťuje program, který monitoruje všechna světla.
Pro využití RGB funkčnosti jsou různé domácí alarm stavy zvýrazněny v barvách (mj. oba LightStripy a RGB osvětlení v dalších místnostech). Například chytrý RING zvonek nebo NELLO inteligentní intercom, požární alarm a narušení zabezpečení (v noci). Také alarm při poklesu vody v zavlažovacím systému bylinkové zahrádky.
Hue osvětlení v kuchyni je rovněž integrováno do ovládání multimediálním přehrávačem KODI, který tak automaticky ovládá osvětlení při spuštění filmu. Osvětlení se automaticky ztlumí, některé se vypne, vše podle přednastavených scén..
Výhoda použití SamoTech rámečku pro DimmSwitch je jednak v tom, že zcela zakryje původní euro vypínačovou krabici, přestože že, jak už jsem se zmínil, Signify ponechalo formát DimmSwitche v US vertikálním provedení.
Zásadní výhodou je potom to, že pod rámečkem zůstane původní spínač (bez svého rámečku a klapek), takže lze kdykoliv nouzově po sejmutí DimmSwitche ovládat světla spínačem. A samozřejmě je zachována možnost snadného vyjmutí vlastního DimmSwitche z rámečku, kde je udržován magneticky a jeho použití jako přenosného – dálkového ovladače.
One thought on “Samotech – integrace Hue Dimmer Switch do běžného vypínače”