Domácí nástěnný tablet pro Smart Home. Proč a jaký?

Sdílejte na

Každý, kdo si pořídí nějaké chytré domácí gadgets, nebo se dokonce pustí do realizace SmartHome systému, ať už svépomocí, nebo pořízením uceleného balíku domácí automatizace, tak možná dříve nebo později pocítí užitečnost nějakého centrálního domácího tabletu.

Obvykle sám zdůrazňuji, že sama domácí automatizace je o tom, aby se nic ovládat nemuselo, vše běželo na pozadí, bez další nutné interaktivity uživatele. Pro náš systém chytrého domu Homematic tedy nebylo něco takového až příliš nutné. Jenže existuje spousta dalších domácích vychytávek a pomocníků (neintegrovaných v domácí automatizaci), které si něco jako nástěnný tablet zaslouží. Ne vždy je totiž smartphone tou nejvhodnější ovládací platformou

Někdy před pěti lety jsem se účastnil crowfundingového projektu malé domácí chytré meteorologické stanice Weather Flow.. Ta byla tehdy dost revoluční, ale nedisponovala žádným vlastním displejem. Měla jen aplikaci pro smartphone a tablety. Nějaké externí zobrazení mě dost chybělo.

Tehdy jsem již nějakou dobu používal běžný malý tablet ve stolním držáku. Využíval jsem ho zejména pro domácí chytrý zvonek RING Pro. S příchodem zmíněné meteostanice a dalších domácích pomocníků jsem ale začal zvažovat pořízení specializovaného domácího stacionárního tabletu. Pro ten jsem plánoval pevnou instalaci ve velké obytné kuchyni, jako centru naší domácnosti..

Jenže běžný tablet, i když v nějakém stojánku se pro tyto účely moc nehodí. Trvalé napájení obvykle bez dalšího řešení dříve nebo později zkrátí život baterie, bez které tyto klasické tablety ani nefungují. Obvykle také nemají možnost pevného uchycení na zeď, a jsou mechanicky zranitelné. A bez složitých řešení například chybí jejich ovládání v závislosti na přítomnosti doma. Důležitá je i velikost – běžné tablety ve větším formátu, řekněme nad 13″ jsou již obvykle nesmyslně drahé. A další argumenty by se daly najít.

Naštěstí pro tyto účely existuje zvláštní kategorie tabletů, obvykle s těmito zásadními vlastnostmi:

  • velikost min. 13″, např. až do 21″
  • uchycení na zeď, standardně VESA 75×75
  • vedle WiFi a Bluetooth konektivity bývá i Gigabit Ethernet
  • bez-bateriový provoz s trvalým napájením
  • napájení je často PoE, to je dálkové napájení přes Ethernet
  • odolnější provedení i pro snadnější údržbu a zacházení
  • další porty pro USB a SD karty

Takové tablety se obvykle seženou jako tablety pro průmyslové použití. Obvykle se používají zejména pro „signage“ účely (reklama), nebo jako různé informační panely. A kupodivu nejsou vždy dražší než ty běžné.

Jeden takový jsem nedávno pořídil výměnou za starší, který již nestačil rostoucím nárokům. A to přesto, že např. pro zobrazení dat z WeatherFlow (Tempest) meteostanice již slouží nějakou dobu vyhražená piConsole, kterou jsem zde také recenzoval.

Jedná se o tablet FrameXX N132W s čistým designem, v mém případě v bílém provedení. Tablet je vhodný i pro zástavbu. Displej používá IPS panel s uhlopříčkou 13,3″ a rozlišením 1920×1080, a pozorovacím úhlem 170°.

13" tablet FrameXX N132W
13″ tablet FrameXX N132W

Tablet standardně obsahuje OS Android ve verzi 8, a pohání jej quad-core procesor RK 3288 (Cortex-A17 @ 1.8GHz), s pamětí 2/16GB. Ve standardní výbavě je i USB, microUSB s OTG, čtečka SD, WiFi b/g/n, LAN s PoE napájením, Bluetooth 4.0, přední kamera 2MPx, jack 3,5mm, vestavěné reproduktory 2x 1,5W a uchycení na zeď VESA 75×75. Je i možnost dodání verze s integrovaným RFID/NFC. Specialitou je programovatelné interaktivní LED osvětlení po stranách (český distributor má API pro ovládání).

Neobvyklá výbava porty USB a SD card
Neobvyklá výbava porty USB a SD card

V balení je i jednoduchý VESA adaptér pro rychlou montáž na zeď. Ten umožňuje velmi rychlou montáž tabletu. Držák má nízkou hloubku, takže je tablet více přisazený ke zdi. Tablet se na něj velmi jednoduše nasadí. To je velký benefit, po rozbalení je tablet okamžitě instalovatelný. Na zadní straně tabletu je vypínací – zapínací tlačítko, které je i po nasazení na VESA dobře přístupné.

Jednoduchý VESA držák je v balení…

Jak jsem již zmínil, tablet má ve své výbavě i aktivní PoE napájení. To je vzdálené 48V napájení po Ethernet kabelu. Je to skvělá věc, a ve světě IT dnes již docela standard. Používá se zejména pro připojování IP kamer, VoIP telefonů či WiFi přístupových bodů. Napájení tak může být centralizované, zálohované z UPS, a může být ovládané ze systému chytrého domu.

Záda tabletu s detailem VESA uchycení a portovou výbavou
Záda tabletu s detailem VESA uchycení a portovou výbavou

Tento tablet vystačí s nejnižší specifikací PoE dle normy „802.3af„. Pro připojení mého tabletu používám ultratenký plochý Ethernet kabel v barvě dřeva, který v interiéru příliš nepřekáží. V místě, kam je tablet připojen, je sice k dispozici PoE switch, ale pro tento tablet používám samostatný PoE injektor. Jeho napájení je připojené k chytré zásuvce domácí automatizace. Tím mohu tablet nezávisle zapínat a vypínat automaticky např. při odchodu nebo odchodu z domu, nebo v noci, po zaarmování domácnosti.

Tenký Ethernet kabel dodává do tabletu nejen data, ale i PoE napájení
Tenký Ethernet kabel dodává do tabletu nejen data, ale i PoE napájení

Tablet má výborný displej s dostatečným pozorovacím úhlem, vestavěné repro dostačují i pro případnou zvukovou signalizaci z aplikací. Tablet používáme hlavně pro ovládání různých domácích pomocníků, a k přístupu do systému domácí automatizace. Také se využívá například zobrazení receptů na YouTube, a také pro pohodlný přístup k našemu multiroom domácímu hudebnímu systému SqueezeBox.

Hudební multiroom systém SqueezeBox na nástěnném tabletu
Hudební multiroom systém SqueezeBox na nástěnném tabletu

Ze zmiňované domácí technologie bych zmínil například automatické zobrazení videa z chytrého zvonku Ring PRO po zazvonění, nebo při pohybu před našimi vstupními dveřmi. Primárně ale automaticky zobrazuje aktuální počasí a jeho předpověď z domácí meteostanice WF Tempest. Tablet integruje také aplikace i pro oba naše domácí robotické uklízeče iRobot Roomba a iRobot Brava. A protože rádi pečeme a grilujeme, je zde také přístup k chytrému bezdrátovému grilovacímu teploměru Meater. Samozřejmé je zobrazení chytré domácí poštovní schránky a energetického monitoru domácnosti.

Testoval jsem i přístup k IP televizi, konkrétně O2TV, naprosto bez problémů. K tomu účelu existuje k tomuto tabletu i BT dálkové ovládání, které ho promění ve zcela standardní TV.

Protože je tablet využit jako nástěnný, není plocha standardního Androidu úplně nejvhodnější prostředím pro jeho ovládání. Proto jako launcher již dlouho používám aplikaci Square Home, nyní již ve verzi 3.

Prostředí Square Home
Prostředí Square Home

Launcher Square Home lze nastavit jako default prostředí pro Android, a poskytuje příjemný „dlaždicový“ interface. To je podstatně vhodnější plocha pro uživatelské aplikace na nástěnném tabletu. Parametry plochy Square Home jsou dobře konfigurovatelné, rozmístění dlaždic, velikost, barvy, popisy. Za dlaždicemi mohou být nejen aplikace, ale například i jejich widgety. Tím je možné pracovní prostředí zcela individualizovat. Jak je vše hotové, dá se uzamknout.

Do budoucna zvažuji kioskový provoz s využitím Home Assistant v úloze aplikačního integrátora a datového agregátora ze všech domácích Smart Home technologií. To zajišťuje jednotný design a skrytí jednotlivých aplikací. Ale o tom až jindy.

Popisovaný tablet je možné pořídit za cca 10.700 Kč vč. DPH (7/2021).
S kódem „DOMOTICA132“ můžete dostat do konce července 2021 slevu 500 Kč, pokud napíšete kontakt na vás do komentáře za článkem.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím.



 

Sdílejte na

15 thoughts on “Domácí nástěnný tablet pro Smart Home. Proč a jaký?

  1. Dobrý den,
    jsem co se týče domácí automatizace lajk a složitě se v tom orientuju. Původně jsem zamýšlel pořídit domovní zvonek s integrovanou kamerou a dvěma displeji pro umístění v přízemí a v patře domu. Zařízení dokonce umožňovalo připojení dalších kamer pro snímaní např. okolí domu a k tomu všemu ještě aplikaci pro mobilní telefon. To vše je hezké, ale co kdybych na displeji chtěl zobrazovat nějaké informace z meteostanice nebo ovládat žaluzie? To bohužel u tento kit nenabízí. Tak jsem řešil zda by bylo možné pořídit nějaký tablet, který by byl výchozím bodem pro všechny ovládací prvky chytré domácnosti. A tím jsem se progooglil až na váš pěkný článek. V tuto chvíli mám vybraný 10″ tablet s Android 11, POE napájením, 4GB RAM, 32GB ROM, kamerou, mikrofonem. Přemýšlím ale jak zajistit, aby tablet nebyl stále zapnutý pokud jej nikdo nepoužívá. Jde mi o to, zda je možné nastavit nějaký úsporný režim, který se vyvolá spuštěním aplikace, která bude zobrazovat třeba jen hodiny, venkovní teplotu nebo tak něco a spotřeba tabletu spadne na minimum. Avšak když někdo zazvoní na venkovní zvonek, tablet se zaktivuje a spustí se aplikace, která mi umožní vidět a komunikovat s člověkem u zvonku. Je něco takového možné? Děkuji za odpověď a za podnětné články.

     
    • Dobrý den, také děkuji.

      Jak jsem v článku popsal, používám ho mj. i pro věci, které popisujete:

      – tento i další tablet v domácnosti používám pro automatické zobrazení videa z chytrého domácího zvonku RING, jeho ekosystém mj. umožňuje i připojení dalších kamer

      – je možné na něm zobrazit aplikaci domácího kamerového systému (Synology DS CAM)

      – je možné na něm zobrazit informace z obou našich meteostanic WF Tempest (jedna z nich je vzdálená)

      – ovládání vnitřních elektrických rolet IKEA Fyrtur

      – možné zobrazení i dalších Smart Home aplikací (Homematic, Home Assistant, Philips HUE atd.). Např. Home Assistant dovoluje zastřešit spoustu různých SmartHome technologií jako middleware

      – co se týká řízení jeho spotřeby, v nepřítomnosti se zcela vypne automaticky přes své PoE napájení, které je ovládané chytrou zásuvkou ze systému domácí automatizace

      – a samozřejmě oba tablety provozuji v přesně tom režimu, který popisujete. V klidu se na jednom zobrazují jen minimalistické hodiny, na druhém počasí z meteostanice Tempest. Jakmile někdo zazvoní, volitelně (je-li spuštěna) i pohybová detekce, tablet spustí aplikaci Rapid RING pro okamžité zobrazení videa ze zvonku a možnou komunikaci s návštěvou přede dveřmi. Po nastaveném timeoutu se tablet opět vrátí na domovskou aplikaci (hodiny, počasí atd…)

      – toto je zajištěné pomocí Android aplikace TASKER

      Petr

       
    • Ahoj Patriku.
      teď si nejsem zcela jistý, co myslíš tím připojením?

      Tablet disponuje Bluetooth konektivitou BLE 5, a také vedle toho WiFi a Ethernetem, který je verzi s PoE napájením. Přes PoE Ethernet ho provozuji i já, WiFi mám také ale zapnuté, protože některé Android aplikace (vývojář s tím vůbec nepočítal) neumí pracovat s Ethernet připojením.

      Jak by jsi ten zvonek chtěl připojit? Já mám RINF Doorbel v domácí LAN/WLAN, a na tabletu ho vidím.
      Petr

       
  2. Ahoj,
    i za pomoci tohotoTvého článku jsem si konečně také domů pořídil průmyslový (signage) tablet. Mám ho kvůli domácímu zvonku, kamerám, infu z rodinného kalendáře, počasí a atd.
    Je napájený přes UTP POE, kvůli tomu nejde spustit spořič ať v nastavení spořiče nastavím cokoliv z možností „Při nabíjení“, „V doku“ nebo „Při nabíjení nebo v doku“.
    Podle zdejší diskuze tohle obcházíš přes apku Tasker, kterou jsem si také instalnul. Jen nemohu přijít jak nastavit po určité nečinnosti, aby se tablet přepnul do tmavého režimu třeba s hodinami a infu o počasí..

    Ještě pak ke zvonku, také mám Doorbell připojená do LAN sítě. Jakou přesně na to používáš apku, aby se hned otevřela, když někdo zazvoní.. Píšeš Rapid Ring, ale ta není na Play Store. Nemáš odzkoušenou nějakou, která je ověřená Googlem? Nešlo by to nějak naprogramovat přes ten Tasker. Nezkoušel jsi to?

    Dík za reakci..

     
      • Ano, jak jsi psal, Rapid Ring je zrychlená apka pouze pro chytré zvonky RING Doorbell. Je to velmi rychlý derivát jejich „velké“ (a pomalé) aplikace RING. Rapid Ring teď už oficiálně dostupný není, ale nějaké Android APP archívy by to měly mít stále k dispozici.

        DoorBird znám celkem dobře, máme ho u pár zákazníků (většinou přes ONVIF začleněný do kamerových systémů). Ale aby se sama otevřela při zazvonění jsem prozatím neřešil.

        Nicméně obecně by to šlo řešit také s Taskerem, stejně jako u mé Rapid Ring aplikace.
        Stačí v DoorBird aplikaci najít tlačítka pro spuštění/ukončení fullscreen zobrazení

        Scénář Taskeru zachytí systémové oznámení o tom, že je aktivován DoorBird, a dalším úkolem spustí DoorBird aplikaci. Počká sekundu až se spustí, a přes „AutoInput Action“ stiskne příslušné tlačítko v DoorBird aplikaci pro fullscreen zobrazení. Po nějakém timeoutu (já např. 45 s) opět fullscreen zruší a spustí jinou aplikaci, u mě to je DS CAM se vzdáleným kamerovým systémem 🙂 To by mohlo jít.

        Ještě k té první otázce,
        u velkého PoE tabletu jsem spořič neřešil, spíše budu aplikovat řešení pro úplné zhasnutí obrazovky tabletu v závislosti na detekci přítomnosti v místnosti. Dá se samozřejmě využít kamera v tabletu a potom nějaké apky typu Full Kiosk aj., které umí detekci pohybu z kamery využít pro vypnutí displeje (možná i aktivaci displeje), ale ta kamera má jen nějaký uhel záběru, to mě moc nevyhovuje.

        V místnosti s PoE tabletem mám ale i HUE pohybový senzor, který je primárně využit pro kontrolu osvětlení, a ten mám přesně ten dosah a úhel záběru, který potřebuji. Tak se nějakou dobu zaobývám myšlenkou, jak ho k tomu využít a jít touto cestou.

        Potom mám ještě jeden tablet také se stejně automaticky spouštěnou Rapid Ring aplikací hned za vstupními dveřmi, ten ale není PoE, a mám u něj řízené napájení/dobíjení podle stavu baterie.
        Vedle úlohy pro RING v jeho Tasker aplikaci běží i úloha kontroly baterie tabletu a její úrovně nabití, a ta se pravidelně odesílá do mého systému domácí automatizace Homematic. A HM pomocí příslušného programu potom podle stavu baterie spíná napájení dobíjení. Teď mám myslím nastaveno při 20-30% začít dobíjet, při 80-90% vypnout dobíjení.
        Tasker pro Rapid RING zde v nečinnosti spouští celoobrazovkové hodiny.

         
    • Nyní běžný MaxLink IEEE802.3af injektor, napájený chytrou zásuvkou. Ta je integrovaná v mém systému domácí automatizace (Homematic), a také v hlasovém ovládání (Google Assistant).

      Nicméně již nějakou dobu mám v této místnosti (velká obytná kuchyně) PoE switch Unifi US-8-60W. K němu je nyní (pouze data) připojen i ten PoE injektor, ale jen kvůli tomu výše zmíněnému ovládání. Celou domácí LAN a WLAN mám postavenou na ekosystému Unifi od UBNT.

      Brzy ale PoE injektor zruším, a tablet připojím na PoE port zmíněného Unifi switche. U toho umím (přes Unifi API) zapínat a vypínat jednotlivé PoE porty, takže i třeba ten tablet.

      Obdobným způsobem již ovládám i jiné PoE spotřebiče (na dalších domácích Unifi PoE switchích), jako např. některé WiFi AP (Unifi), fotoobrazy či IP telefony, které se automaticky vypínají v nepřítomnosti či v noci.

      Unifi API je integrované např. v Home Assistantovi, aktuálně řeším integraci API i do Homematic, odkud je nyní tablet ovládán přes chytrou zásuvku. Takže vypínání a zapínání tabletu se bude dít již jen přes ovládaný PoE port na switchi. Tím se zbavím nadbytečného PoE injektoru.

      Jen jsem zatím na to neměl čas a chuť to dodělat – předělat 🥴

       
    • Dnes jsem ještě trochu přemýšlel nad tím, co jsem včera odpovídal výše Jirkovi.
      A v zájmu spolehlivosti se vzdám toho plánovaného přesunu PoE napájení do Unifi switche, a ponechám stávající, robustní řešení s PoE injektorem a chytrou zásuvkou. Ano, bylo by to elegantní, zbavil bych se jednoho PoE injektoru a kabeláže, ale jediným benefitem takového řešení by byla jen drobná úspora energie toho injektoru🥴 Přitom ta chytrá zásuvka tam stejně musí zůstat, ovládá i další spotřebiče.

      Nyní lze tablet jednoduše „Zapnout/Vypnout“ i manuálně, např. pokud zbytek techniky zastávkuje, i moje žena to totiž kdykoli sama zapne např. pomocí tlačítka přímo na chytré zásuvce, bez ohledu na to, co se děje s LAN, hlasovým Google ovládáním, řídícími jednotkami domácích automatizací (CCU, H.A.).

      Pokud umře PoE injektor, mám jich doma hromadu v zásobě, a jeho případná výměna je velmi snadná. Porucha PoE switche a jeho překonfigurace by již tak jednoduchá nebyla. A integrace ovládací té chytré zásuvky injektoru je nyní rozsáhlejší, v podstatě je začleněná do všech domácích systémů (vč. základního zabezpečení např. pro případ požáru), což o Unifi switchi říci nemohu.

      Asi jsem tedy přišel na to, proč se mě to nechtělo předělávat, byl to nějaký instinkt, co mě bránil měnit funkční řešení za jiné. V případě Smart Home vždy preferovat spolehlivost, bezpečnost, a robustnost👍

      Budu jen muset dodělat ovládání obrazovky tabletu v době, kdy je zapnutý, ale přitom v místnosti nikdo není. To bych rád řešil přes Home Asistant, kde mám informace od HUE Motion senzoru ve stejné místnosti. Jakmile do místnosti někdo přijde, tablet aktivuje „uspanou“ obrazovku. A nadále se bude zcela vypínat dle dosavadních událostí, jako je nepřítomnost, noc či požár.

       

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *