Automatická detekce přítomnosti pro kontrolu displeje nástěnného tabletu

Sdílejte na

Před časem jsem na tomto blogu popisoval řešení domácího nástěnného tabletu, jako možném centru SmartHome technologií. Takový tablet, v našem případě 13″ Android s dálkovým napájením přes PoE (Power Over Ethernet) používáme převážně jako takové „miniokno“ do našeho víkendového útočiště, čili na něm většinou běží vzdálený kamerový systém.

A také z něho jednoduše ovládáme multisplitovou klimatizaci (systém Sensibo), video z chytrého zvonku RING Doorbell či domovního intercomu, domácí úklidové roboty, stav odběru elektrické energie doma i na chalupě, a třeba také hudební multiroom systém. A také různé kuchyňské vychytávky jako například chytrý bezdrátový teploměr pro grilování steaků. Tablet umožňuje přístup i do systému domácí automatizace, obvykle to ale není nutné, takže na plochu tabletu jsou jen „vytažené“ widgety některých klíčových funkcí. Podrobně o tabletu ve výše zmíněném článku.

Jak tablet pro SmartHome obvykle funguje?

Náš tablet se vždy automaticky zapne s příchodem někoho domů, a vypne se buď opět zaarmováním domácnosti při odchodu, či aktivací nočního zanezpečení. To je řešené přes jeho PoE napájení. Když je někdo doma, je tablet přes den obvykle stále v provozu, s aktivním displejem. Takže již nějakou dobu jsem si pohrával s myšlenkou, jak displej deaktivovat při nepřítomnosti v kuchyni. Ne zcela vypnout celý tablet, ale jen vypnout, či jinak „uspat“ pouze jeho displej.

U nás je tablet umístěný na zdi v kuchyni s jídelnou, která u nás plní úlohu takového rodinného „hubu“. V místnosti je také instalovaný i pohybový senzor HUE Motion z domácího chytrého osvětlovacího systému Philips HUE. Původním určením tohoto senzoru je automatické vypínání osvětlení v této místnosti v nepřítomnosti. Senzor je využívaný i pro jiné úlohy, např. při ovládání provozu některých spotřebičů jako jsou čističky vzduchu, TV apod. v místnostech, kde už nějaký HUE Motion senzor je přítomný.

Senzor Philips HUE Motion

Proč zjišťovat stav přítomnosti?

A proč vlastně zjišťovat stav přítomnosti? Je to velmi výhodné z mnoha důvodů. Například v již existujícím chytrém domě lze daleko chytřeji, účinněji řídit např. systém vytápění, větrání, klimatizace a osvětlení, a také provoz různých spotřebičů v jednotlivých místnostech. Tím se vylepšuje nejen subjektivní pocit pohody, ale i energetická bilance domácnosti, a životnost domácí elektroniky. Např. televize, hudební systémy, kuchyňské systémy apod.

Do hry vstupuje Home Assistant

V našem SmartHome systému provozujeme mj. middleware Home Assistant. Ten může být provozovaný na všech možných platformách, nejčastěji na nějakém jednoduchém Rabsperry Pi. U nás H.A. běží jako virtuální stroj na domácím NAS úložišti s nepřetržitým chodem. Zde především slouží pro různé speciální automatizace, které nezvládá hlavní Domotica systém Homematic. Jedná se hlavně o různé exotické integrace, kde H.A. zajišťuje různé drobné automatizace častých běžných činností na pozadí.

Home Assistant v úloze middleware

Namátkou H.A. řídí zcela automatický provoz vnitřních elektrických rolet IKEA, které si Homematicem nerozumí. Rolety se u nás pohybují nejen na základě denní doby, ale i s ohledem na stav vnitřního osvětlení, a na úroveň slunečního záření a venkovní teploty, k čemuž data dodává integrace domácí chytré meteostanice Tempest. Manuální ovládání rolet potom vůbec není potřeba, a když už, tak vystačí hlasové ovládání Google Asistant. Příkladem je tlačítko pro manuální ovládání rolety v kuchyni, které je již asi rok odpárované, a nikomu to vůbec nevadí😄

A hlavně na platformě Home Assistant běží i skvělý systém pro pokročilé adaptivní osvětlení (nejen pro Philips HUE!) Adaptive Lighting. Ten jsem tady již také relativně nedávno recenzoval, někteří z vás si ho dokonce od té doby rovněž již pořídili. Před časem jsem měl plán něco takového naprogramovat v Homematicu, nicméně jsem mezitím objevil toto řešení, takže dělat to v HM by byla zcela zbytečná a samozřejmě velmi náročná práce.

Jak vypínání displeje tabletu v nepřítomnosti v místnosti pracuje?

Ale zpět k ovládání displeje tabletu – zadání bylo tedy takové, že stav pohybového PIR senzoru HUE Motion by měl automaticky vypínat a zapínat pouze displej tabletu. To znamená, že po určité době bez pohybu v místnosti se displej tabletu „uspí“, a nebude se tak vypalovat statickým obrazem. A samozřejmě to přináší drobnou, i když asi zanedbatelnou úsporu elektrické energie. Bonusem je hlavně prodloužení životnosti displeje. Naopak, po detekci přítomnosti někoho v místnosti se displej opět zapne. Bez toho, že by se vypínal a zapínal celý tablet. Ten by musel po novém zapnutí vždy znovu dlouze bootovat, takové řešení jsem ale nechtěl.

Fully Kiosk Browser na Androidu a jako integrace v H.A.

Pro sofistikované ovládání tabletu, zejména v roli nějakého nástěnného zobrazovače existuje výborná německá aplikace Fully Kiosk Browser. Nechci zde dělat podrobný popis, ten najdete na zmíněném webu. Pro mě bylo důležité, že umí řídit i displeje tabletů. A je pro něj k dispozici integrace do Home Assistant. A v tomto middleware mám již i výše zmíněnou integraci osvětlení Philips HUE, to znamená, že H.A. zná stav HUE Motion senzoru. Integrace v H.A. vidí všechny Android zařízení s instalovanou Fully Kiosk Browser aplikací, a umožňuje do ní z prostředí H.A odesílat různé řídící povely pro tablet.

Fully Kiosk Browser i jako Android aplikace

Zde se tedy nabízela vhodná cesta pro řešení mého problému. Fully Kiosk Browser mj. zvládá displej ovládat 2 způsoby. Buď aktivuje Screen Saver (s černou obrazovkou), nebo displej zcela vypne. Po řadě testů jsem nakonec zvolil řešení se spořičem displeje. Úplné vypnutí displeje a jeho následné zapnutí způsobovalo totiž v mém případě občas pád jiné aplikace na pozadí, určené pro vynucení landscape režimu tabletu u některých vybraných aplikací.

Vlastní aplikace Fully Kiosk je v tabletu nakonfigurovaná tak, že po nabootování tabletu (po jeho zapnutí) se automaticky spustí předkonfigurovaná aplikace, v našem případě zmíněný vzdálený kamerový systém.

Aplikace je v plné verzi placená, částka cca 8 € ve verzi doživotní (a přenositelné) licence „PLUS“ pro jeden tablet ale není nijak přehnaná. Vyplatí se jí pořídit přímo přes mateřský web německých vývojářů, kde vyjde o něco levněji, než v ekosystému Google Play. Pro spolehlivý provoz sice vystačovala i omezená neplacená základní verze, ale občas upozorňovala na nutnost placené verze, takže jsem pro požadovanou funkčnost pořídil verzi PLUS.

Automatizace provozu displeje tabletu v Home Assistant

V Home Assistant jsem nakonec vytvořil 2 jednoduché automatizace. Ty s určitým zpožděním reagují na stav HUE Motion senzoru, a odešlou přes integraci Fully Kiosk povel do tabletu. Jedna automatizace zabezpečuje usnutí displeje, a druhá je pro jeho obnovení. Reakce je okamžitá, např. při vstupu do místnosti se displej tabletu s běžícím vzdáleným kamerovým systémem obnoví do 1 sekundy. Integrace Fully Kiosk nabízí i další možnosti vzdáleného a automatického ovládání tabletu, např. uzamčení tabletu, a nebo spolupráci při detekci pohybu s vestavěnou kamerou tabletu atd. Ta pro mě není využitelná vzhledem k jejímu zornému úhlu, který pro detekci pohybu nevyhovuje.

Ukázka H.A. automatizace

Popsaný systém pracuje cca 1/2 roku bez zaváhání, a spolehlivě displej tabletu deaktivuje a opět obnovuje, bez problémů. Zpočátku jsem ještě zvažoval doplnění obou automatizací nějakou podmínkou zapnutého tabletu, ale v praxi se ukázalo, že odesílání povelů i na zcela vypnutý tablet nijak nevadí. Jen občas se stane, že někoho, kdo se zdánlivě přestane hýbat PIR senzor nerozezná, a začne běžet timeout pro vypnutí displeje. To je ale vlastnost každého PIR.

Opravdový senzor přítomnosti, je to nutné?

Zajímavým upgradem popsaného řešení je použití skutečného senzoru přítomnosti, nicméně v mém případě i jednoduché pohybové senzory HUE Motion odvádí většinou velmi dobrou práci. Senzory přítomnosti na rozdíl od běžných PIR senzorů pohybů pracují obvykle v mikrovlnném pásmu (mmWave), a dokáží velmi rychle a velmi přesně detekovat lidskou postavu v místnosti, a to i bez jejího pohybu a bez vlivu okolní teploty.

AQARA Presence Sensor FP2

Např. výborný AQARA Presence Sensor FP2 dokáže skutečně rozeznat nejen pohyb, ale skutečnou přítomnost až 5ti osob v místnosti, a i takovou, která se nehýbe. A nevadí mu malá zvířata nebo roboti. A navíc tento sensor pro svou činnost nevyžaduje HUE ekosystém, pokud ho nevlastníte.

AQARA Presence Sensor FP2

AQARA Presence Sensor FP2 je běžné WiFi zařízení, nevyžaduje žádnou řídící jednotku, pracuje samostatně s aplikací pro iOS/Android. A i pro něj existuje integrace do H.A. Lze jej poté sdílet i pro jiné automatizace. A senzor má i zajímavý bonus v podobě detekce pádu a měření světla. Ale o tom třeba i někdy jindy, chystám se také na jeho test (upraveno 2/2024).

Budu rád za případnou diskuzi ke článku a vaše vlastní zkušenosti.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky vítáme. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.


 

Sdílejte na

7 thoughts on “Automatická detekce přítomnosti pro kontrolu displeje nástěnného tabletu

  1. Vždycky čekám nějakou vychytávku, tahle má své opodstatnění, šetří energii a zařízení displej…. 👍, vždy čekám s čím přijdeš., ale vždy překvapíš… 😉

     
  2. Tohle je skutečně geekovský řešení 👍 Já bych asi pro zjednodušení zvolil nějakou nativní android aplikaci, která využívá face kameru, koneckonců na tomhle principu pracují i některé RPi sestavy s displejem (s těmi, které mají face kameru), dokonce jsem viděl někdě variantu, která využívala rozpoznání obličeje a cizí osobě se tablet s ovládáním domácnosti „nezapnul“. Nicméně pokud bych měl třeba jako hlavní aplikaci na displeji Tempest Weatherflow Pi conosoli, tak bych to řešil tímhle způsobem, chtěl bych na počasí vidět z dálky a ne až mě tablet rozpozná…

     
    • Díky moc za komentář👍

      K tvému komentáři bych doplnil, že Fully Kiosk je samozřejmě nativní Android aplikace😊 https://play.google.com/store/apps/details?id=de.ozerov.fully&hl=cs&gl=US
      Jen toho umí podstatně více, než třeba obyčejný Motion Detector. Ten právě umí rozeznat pohyb jen na integrované kameře tabletu. Btw. to Fully Kiosk umí samozřejmě také.

      A s řešením ála Motion Detector mám dlouholeté zkušenosti na jiném nástěnném tabletu, který máme u vchodových dveří. Ten je určený primárně jako displej pro Ring Doorbell.

      Tam je největší problém se zorným úhlem té vestavěné kamery. Zmiňoval jsem to v článku. V mém případě zabírá jen prostor přímo před tabletem na zdi, ale já potřebuji detekovat pohyb na příchodu do místnosti více míst, což je daleko větší prostor, než zabírá kamera v tabletu. Navíc to nebylo 100% spolehlivé, s komplikovaným nastavením.

      A navíc jsem již v místnosti měl jak HUE Motion senzor, také Home Assistant i tablet už tam byl. Takže jsem potřeboval pouze aplikaci Fully Kiosk. U té prakticky není co nastavovat, v mém případě jen navíc autostart aplikace pro kamerový systém vždy po nabootovaní tabletu.

      V nejbližší době bych to chtěl také vyzkoušet i s mwawe senzorem Aquara FP2, který bych chtěl zkusit i pro pokročilé ovládání osvětlení a klimatizace v některých místnostech.

       
      • To máš nějaký ten industrial tablet s větší úhlopříčkou 13″ jak jsi mi kdysi nabízel? Jaká je tam verze Androidu a jak funguje v rámci aktualizací OS podpora výrobce po nějaké době. Protože standarsní výrobci jsou schopni zařízení SW podporou odepsar po třech letech a za chvíli je z toho jedna velká bezpečnostní díra evenruálně na to ani nic nenainstaluješ z Google Play. Jinak tomu tvému řešení rozumím. Jen jsem psal, že u tabletu zobrazující ovládání domácnosti bych dal přednost face recognition jako bezpečnostní prvek (na to si potrpíš), ale pokud, jak jsem psal, je to i informartivní panel + meteo, tak tohle řešení je jistě lepší.

         
        • Ano, v článku to zmiňuji, je tam i odkaz na ten původní článek o řešení tabletu pro Smart Home.
          Je tam tuším v8, což je standard, který se v této oblasti používá. V tuto chvíli na tom ale nespustím RING aplikaci, ta nedávno upgradovala s minimem Android v 9. Ale už s dodavatelem řeším upgrade myslím na v11. Ale jen kvůli tomu RINGu.
          Bezpečnostní díra to není, takto to prostě v oblasti průmyslových tabletů funguje, že používají obvykle již odladěné systémy, kde jsou zranitelnosti již vychytané. S výjimkou toho RINGu jde všechno, a má dost slušný výkon.

          Face Recognition – hmmm… tady se fakt pohybujeme úplně v jiném světě, než jsou nějaké Smart Phone či klasické přenosné tablety. Jak jsem v článku také psal, jsou tam pouze widgety ze Smartha aplikace pro Homematic, a to je pod PINem, vč. vlastní apky. A není víceméně potřeba tam přímo z Homematicu co se týká bezpečnosti nic zobrazovat. A jinak je to primárně okno do vzdáleného kamerového systému a přístup k různým domácím smart home gadgetům, jak tam píšu.

           
    • Ještě jsem zapomněl, jak jsi zmínil WF piConsole, přesně to teď řeším – nechci se vzdát jejího pravidelného usínání (displeje), ale potřeboval bych také řešit jeho automatizované probouzení pohybem. Zde budu pokračovat👍

       

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *