Mnozí z vás již určitě slyšeli o bezdrátové síti SIGFOX, pokrývající takřka celé území České republiky. Ta již dnes slouží zejména pro připojení nízkoenergetických zařízení, jako jsou elektroměry apod., jež musí být neustále zapnuta a která vysílají malé množství dat.
SigFox je chytrá síť pro IoT
Síť SIGFOX pro Internet věcí pracuje takřka po celém světě. Například v Česku dnes pokrývá i prostor, kam mnohdy nedosahuje signál mobilních operátorů. Ta momentálně zajišťuje přes 300 aktivních BTS. Díky vysoké hustotě aktivních základnových stanic je síť dost imunní proti výpadkům či rušení. Při výpadku jedné BTS se zpráva automaticky doručí přes jinou. Úspěšnost doručení je tak téměř 100%.
Zařízení pracující s tímto přenosem dat na frekvenci 868 MHz (v Evropě) vykazují ultranízkou spotřebu energie, vysokou bezpečnost a spolehlivost. K tomu stačí velmi jednoduchý a miniaturní hardware. K datům je snadný přístup, ekosystém je velmi rozsáhlý a globální, pokrytí území ČR je 96% populace a 94% území republiky. Díky vysoké životnosti baterie, která může být 5-15 let odpadá nutnost četných servisních zásahů. To zejména v případě instalací o tisícovkách zařízení znamená výraznou úsporu provozních nákladů.
Proto je tato původně francouzská technologie, která již dobyla celý svět často využívána i pro „Internet věcí“, jehož přesah je od průmyslového nasazení až k zajímavým domácím aplikacím.
Změňte svou obyčejnou poštovní schránku na inteligentní
Jednou z takových pěkných aplikací pro koncového spotřebitele je například projekt „chytré poštovní schránky“ od slovenské firmy Inovasense. Do vaší poštovní schránky se jednoduše oboustrannou lepící páskou umístí miniaturní optický IoT senzor. Ten při vložení nebo vyjmutí poštovní zásilky (obálka, leták atd.) zajistí odeslání SMS notifikace, push hlášky od aplikace, a nebo e-mailu. Celá komunikace probíhá skrze cloudové řešení „justopen.io„
Senzor pracuje i venku, takže ho lze umístit do vně umístěné poštovní schránky v prostředí s teplotami od -20°C do +60°C. Baterie dle výrobce vydrží 2-4 roky, samozřejmě v závislosti na využívání schránky.
Pro přístup ke správě této unikátní chytré poštovní schránky slouží jednak webové rozhraní, ale i jednoduchá aplikace pro smartphone. Oba přístupy pracují s cloudem služby. Tam lze celé zařízení kontrolovat, nastavovat způsob notifikace a samozřejmě sledovat činnost ve schránce ve formě přehledného logu. Tak vám již neunikne žádná důležitá pošta, a budete mít jasno, zda-li vám někdo ve vaší schránce občas „nezaloví“. Ale především je to vítaná pomoc pro každého, kdo má schránku více vzdálenou od svého domova. To se týká zejména bytových domů s mnoha patry, kde jsou schránky společně umístěné někde u vchodu do budovy. Taková schránka je vítaná i u rodinných domů, kde bývá často umístěna někde u vchodu na pozemek. A v dešti či jiné plískanici se pro kontrolu pošty nikomu jít nechce.
Cena senzoru v pouzdře z 3D tisku je dnes (vč. ročního předplatného do sítě Sigfox) 51 EUR, každoroční předplatné služeb je potom 18 EUR (vč. DPH).
V ceně je vlastní senzor s baterií, provoz cloudu vč. zdarma zpráv ve formě e-mailů nebo push notifikací z aplikace, a 51 placených SMS zpráv, další se dají dokoupit. Ty se hodí, pokud je uživatel zcela bez přístupu k Internetu. Celý set je připraven pro velmi rychlou instalaci.
Zkušenost z provozu inteligentní poštovní schránky
Mám vlastní zkušenost z cca ročního provozu tohoto senzoru, který je na webu výrobce stále nyní označen „v testovacím režimu„. Musím konstatovat, že je to celkem spolehlivý a komfortní systém. Senzor jsem objednal přes web výrobce, dorazil mě za pár dní na to službou GLS. Instalace je velmi jednoduchá a bezproblémová. V senzoru je již připravená baterie, která je zabezpečená izolačním proužkem do doby, než je senzor instalován. Po připevnění senzoru je ještě potřeba nakonfigurovat cloudovou službou „justopen.io„. Po zprovoznění se ještě senzor chvíli adaptuje na prostředí ve schránce, aby byl správně kalibrován pro rozeznání stavu, když je do schránky něco vloženo nebo naopak vyjmuto. Senzor zcela bezproblémově pracuje v běžné poštovní celokovové schránce bez otvorů, pokrytí službou Sigfox je evidentně velmi dobré.
3D tisk není nejvhodnější pro pouzdro senzoru
Asi po 3 měsících relativně bezproblémové činnosti, kdy jsme si již velmi zvykli na to, že nám schránka sama oznamuje příchozí zásilky, se ale při jednom otevření celé pouzdro senzoru s bateriemi utrhlo od svého dna přilepeného ke schránce, a vypadlo na zem. 3D tisku je bohužel dost křehký, a pouzdro se rozbilo na několik kusů – elektronika s bateriemi zůstala naštěstí nepoškozená.
Po komunikaci s dodavatelem zhruba po měsíci dorazilo nové, upgradované pouzdro, tentokráte již v novém designu ze vstřikovaného ABS. Předchozí provedení bylo ještě předprodukční, je pravdou, že jsem do služby vstupoval ještě v době jejích úplných počátků. A senzor od té doby ale pracuje bezchybně. Nicméně jsem již nechtěl riskovat opětovné uvolnění celé části s vlastní elektronikou a bateriemi od přilepeného spodního dílu , a celý senzor jsem pro jistotu zabezpečil 2 proužky adhezivní lepící pásky, aby se nemohl opět utrhnout při otevírání dvířek schránky, či vhazování pošty.
Během uplynulého roku se chytrá schránka stala standardní součástí naší chytré domácnosti, a na její služby se dá spolehnout. Párkrát se stalo, že schránka nic nehlásila, a přesto bylo do schránky nějaké to psaní vhozeno. Senzor rozezná i kolik obálek bylo do schránky vhozeno, bohužel to ale selže, když pošťák do schránky vhodí celý svazek pošty. To ale není důležité, neboť stačí avízo, že něco přišlo.
Slovenští vývojáři počátkem loňského roku avízovali upgrade, jenž rozpozná, zda se ve schránce nachází obyčejný reklamní leták, nebo zda jde o dopis s pruhem od úřadu. Ten je takovým doručením dnes považován za doručený. To zatím ale není v provozu.
Pro úplnost jen ještě informace, že výrobce má k dispozici API, které umožní službu integrovat např. do dalších systémů domácí automatizace.
Viděl jsem již i nějaká další konkurenční řešení, obvykle na bázi WiFi nebo jiných přenosových protokolů. Ovšem řešení se síti Sigfox je velmi jednoduché a spolehlivé, a hlavně s obrovským pokrytím, a bez všudypřítomného rušení.