Chytré odpojování hlavního napájení klimatizace s domácí automatizací Homematic

Sdílejte na

V našem domácím klimatizačním systému máme vedle venkovní invertorové jednotky s tepelným čerpadel i 3 pokojové split jednotky. Jedná se tedy o multisplitovou klimatizaci. Už jsem se o ní a jejím chytrém řízení v prostředí domácí automatizace Homematic zmiňoval na tomto blogu v jiných příspěvcích. A proč vůbec chytré odpojování napájení klimatizačního systému? Zde je popis konkrétního řešení.

Obvyklé funkce naší klimatizace

Klimatizaci používáme vedle obvyklého letního chlazení občas i na rychlé vytápění v zimních měsících. Ale hodně práce systém celoročně odvádí v režimu automatického větracího systému, kdy klimatizační splity pracují jako podpora rychlého vyvětrání místnostech s klimatizací.

V tomto případě se při otevření okna (po určité době, kdy se to dá považovat za větrání), automaticky spustí klimatizační split v příslušné místnosti pouze v režimu ventilátoru na plný výkon. Takto se vzduch v místnosti vymění díky intenzivnímu proudění podstatně rychleji, než při konvenčním větrání. A nežádoucí únik tepla či chladu je podstatně menší. Více o tom najdete ve výše zmíněném dřívějším článku.

Proč chytré odpojování napájení klimatizačního systému?

Naše domácí inteligentní měření elektrické spotřeby celé domácnosti Shelly 3EM prozradilo, že provoz klimatizačního systému (elektronika) odebírá i ve chvílích naprostého klidu a nepoužívání obvykle kolem 30-40 W stálého elektrického příkonu. Není to sice moc, ale je to jako když necháte stále svítit 40W žárovku ve dne v noci, 365 dní v roce🥴

A protože máme domácnost pod kontrolou domácí automatizace Homematic, uvažoval jsem, jak udělat, aby se celý klimatizační systém nějak komfortně a automatizovaně „chytře“ odpojoval, tj. zcela vypínal (a případně i také zapínal).

Není to jen o té spotřebě, ale např. v nepřítomnosti i zásadní snížení rizika požáru. Náš systém navíc umí v době nepřítomnosti nikoho v domácnosti, či v noci cíleně odpojovat všechny zbytečné spotřebiče. Nebo i celé elektrické větve. Proč tedy takto neodpojovat i celý klima systém?

Jak by odpojování mělo fungovat?

Zadání tedy bylo, aby se celý klima systém dal vypnout a případně i zapnout v těchto případech:

  • automaticky vypnout při zaarmování domu (zabezpečení v nepřítomnosti) – dojde k tomu při odchodu a uzamčení domácnosti, s vypnutím dalších spotřebičů
  • automaticky vypnout při aktivaci nočního zabezpečení – opět s vypnutím dalších spotřebičů (v noci zatím klimatizaci nepoužíváme)
  • automaticky „nouzově“ vypnout při požárním alarmu
  • manuální „nouzové“ vypnutí
  • manuálně vypnout/zapnout na sdruženém HM ovladači (např. pro aktivní větrání)
  • manuálně vypnout/zapnout přímo na panelu rozvaděče klimatizace
  • manuálně vypnout/zapnout v HM aplikaci (smartphone, tablet), místně i vzdáleně
  • manuální zapnutí při jakémkoliv požadavku na spuštění klimatizace
  • zachování původního jištění celého klimatizačního systému

Náš klimatizační systém má svůj vlastní samostatný elektrický přívod přímo k venkovní jednotce, která mj. elektricky napájí i klima splity v jednotlivých místnostech. U venkovní jednotky byl v pomocném elektrickém rozvaděči již dříve instalovaný hlavní 25A jistič celé klimatizace. Tím se systém dal také manuálně vypnout pro případ potřeby. To ale pro výše vyjmenované případy nevyhovovalo.

A jak to funguje?

Pro zmíněné potřeby automatizace jsem do tohoto podružného rozvaděče doplnil Homematic IP spínač (relé). Konkrétně se jedná o jednokanálový bezdrátový model HmIP-DRSI1 v provedení pro DIN lištu (kapacitní zátěž do 10A). Je bezdrátově připojený v našem Domotica systému, a ovládaný je zcela automaticky, manuálně, místně i vzdáleně.

Homematic IP relé HmIP-DRSI1 v DIN provedení
Homematic IP relé HmIP-DRSI1 v DIN provedení

Toto „chytré relé“ ovládá na svém výstupu výkonný stykač Schneider (rovněž v DIN provedení) umístěný v rozvaděči klimatizace vedle HmIP relé. Relé je sice dimenzované na cca 10A, ale nechtěl jsem s ním přímo připojovat a odpojovat celý klimatizační systém. Proto je za ním připojený zmíněný pomocný stykač, který je bohatě dimenzovaný a konstruovaný (na rozdíl od HM relé) pro spínání a vypínání celého klimatizačního systému. A to i pod plnou zátěží, kde může hrozit nebezpečí poškození nevhodného spínacího prvku.

Páru relé a stykače je předřazený původní jistič 25A, a sestava je doplněná výraznou LED kontrolkou činnosti, opět v provedení modulu pro DIN lištu. Celá sestava je v krytu FAMATEL s dostatečným venkovním krytím hned vedle venkovní jednotky. Ovládání HmIP relé je možné i přímo z jeho panelu s podsvíceným LCD displejem.

DIN moduly pro chytré odpojování napájení klimatizačního systému
DIN moduly pro chytré odpojování napájení klimatizačního systému

Nouzové odpojení klimatizace

K takovému poškození by potencionálně mohlo dojít například při automatickém nouzovém odpojení, např. v případě požáru, nebo manuálně přímým ovládáním HM spínače. Při obvyklém automatizovaném vypínání se ale vždy nejprve v řízené sekvenci vypnou jednotlivé pokojové splity, což způsobí vypnutí kompresoru tepelného čerpadla. A nakonec se systém s určitým načasováním celý zcela odpojí od napájení 240V. Ta zajišťuje programová sekvence v řídící jednotce CCU systému Homematic.

Dnes je s tímto uspořádáním zajištěné, že se celý klima systém automaticky odpojí při odchodu z domu, nebo také v době spánku. Připojení klima systému k síti 240V se provádí manuálně z příslušného multifunkčního panelu Homematic, aplikace nebo automaticky (volitelně) při požadavku na provoz zevnitř systému domácí automatizace. To přináší nejen větší pocit bezpečnosti, ale i úsporu elektrické energie, která v konečném součtu již úplně malá není.

Vzdálená aktivace klimatizace včetně připojení k síti 230V

V horkých dnech si často klimatizaci doma zapínáme i vzdáleně ještě před příjezdem domů, kdy je systém ale nyní standardně odpojený. V tomto případě se při takovém požadavku celý klimatizační systém nejdříve automaticky připojí k elektrické síti 240V. Po určitém timeoutu, nutném pro kompletní start tepelného čerpadla, se klimatizace vzdáleně spustí ve speciálním uživatelském profilu „Klima SuperMAX„. To vše stiskem jednoho tlačítka na ploše smartphone.

Tlačítko pro speciální chladící režim domácí klimatizace
Tlačítko pro speciální chladící režim domácí klimatizace

Tento uživatelský chladící režim nejdříve začne chladit všechny místnosti maximálním výkonem. Po dosažení určité teploty (podle té venkovní, kterou získává z naší domácí meteostanice) přejde do běžného klimatizačního profilu. To zajistí mj. Sensibo integrace naší klimatizace v systému domácí automatizace a příslušné Homematic programy. Obdobně je funkční režim pro vzdálené vyhřívání tepelným čerpadlem klimatizačního systému.

Pro provoz větrání s aktivní podporou klima ventilátorů stačí manuálně AC systém zapnout. V tomto případě jsou v provozu pouze ventilátory pokojových splitů, tepelné čerpadlo ve venkovní jednotce je v klidovém režimu.

Mimochodem do splitů lze vložit i HEPA filtry, v provozu potom pracují současně i jako výkonné čističky vzduchu. Ale o tom až jindy.

Závěrem moc děkuji kamarádu Vojtovi👍, který mě moc pomohl s 240V elektrickými rozvody.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky vítáme. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *