Chytré ovládání klimatizace Sensibo SKY, integrace do domácí automatizace Homematic

Sdílejte na

Před časem jsem se v jiném příspěvku zmínil o možnosti upgrade obyčejné domácí klimatizace na klimatizaci „chytrou„. A to s využitím malého modulu SKY od izraelského výrobce Sensibo, který mám doma již 2 roky. A letos jsem do své multisplit klimatizace doplnil další SKY. Dnes bych se rád k tématu vrátil, zmínil pár zkušeností, a rozepsal se více z pohledu začlenění do systému chytrého domu.

Co je Sensibo SKY?

Sensibo SKY je relativně malá krabička, která je v základu funkční jako další dálkový ovladač běžné domácí klimatizace. Jen s rozdílem, že nedisponuje žádnými tlačítky nebo jinými ovládacími prvky. Výjimkou je indikační LED, která bliká při aktivitě modulu. Navíc obsahuje velmi přesné senzory tepla a vlhka. Modul se jen připojí do domácí Wi-Fi sítě. Celé to tedy pracuje jako inteligentní a sofistikovaný bezdrátový termostat pro klimatizace.

Sensibo SKY

Ať už se jedná o mini-split, okenní klimatizaci, kanálové klimatizační jednotky, přenosné, tepelná čerpadla, a nebo i centrální klimatizace. Všechny umí Sensibo ovládat, podmínkou je jejich infračervené dálkové ovládání.

Ovládání modulu je možné přes firemní velmi intuitivní aplikaci pro smartphone (Android i iOS) nebo web. Modul SKY si po připojení do domácí WiFi nejprve „načte“ originální ovladač vaší klimatizace a zjistí model klimatizace. Od tohoto okamžiku jsou všechny základní funkce dostupné i ve zmíněné aplikaci Sensibo, která disponuje výborným UX. S aplikací se klimatizace ovládá příjemněji než s dálkovým, mnohdy velmi nepřehledným ovladačem.

SKY podporuje klimatizace v podstatě všech známých výrobců. Pokud ne, přes technickou podporu firmy takovou kompatibilitu obratem získáte. Systém pracuje přes zabezpečený firemní cloud a vyžaduje připojení k internetu. Ale za 2 roky mého provozu jsem nezaznamenal významný výpadek systému.

Aplikaci pro ovládání klimatizace si může nainstalovat každý člen rodiny a sdílet její ovládání. Systémové dálkové ovládání klimatizace (ať už infračervené nebo v některých případech i kabelové) je nadále funkční.

Design a provedení

Designově povedený modul SKY ve druhé generaci se umístí – přilepí někde v místnosti na dohled ovládané klimatizace. V balení k tomu i oboustranná lepicí páska. Pro napájení 230V slouží běžný USB adaptér. A s pomocí aplikace se modul připojí k domácí Wi-Fi síti 2.4 GHz.

Sensibo SKY a aplikace
Sensibo SKY a aplikace


U multisplit klimatizace potřebujete pro každý klimatizační split vždy jeden modul SKY. Toto zařízení je možné využít i pro kontrolu domácího tepelného čerpadla s infračerveným dálkovým ovládáním.

IR vysílač modulu SKY je dostatečně výkonný, takže klimatizaci běžně ovládáte i odrazem od stěn místnosti.

Umístění je ideální nedaleko klimatizačního splitu (ve stejném směru), protože disponuje nejen vysílačem, ale i IR přijímačem. To modulu SKY umožňuje načítat i změny nastavení klimatizace, které uživatel provádí původním dálkovým ovladačem. Tím se zajišťuje stálá synchronizace modulu SKY s reálným stavem klimatizace.

Dnes existuje i další verze nazvaná AIR, která navíc disponuje dalším externím senzorem teploty, vlhkosti a pohybu. Tento modul i jeho API je zcela kompatibilní, v článku dále popsaná integrace je totožná.

Sensibo AIR
Sensibo AIR

Vzdálené, chytré a hlasové ovládání klimatizace

Aplikace umožňuje vzdálené řízení domácí klimatizace v podstatě odkudkoliv, kde váš smartphone nebo tablet disponuje připojením k Internetu. Standardně je k dispozici i např. geofence funkce, která automatizuje provoz domácí klimatizace s příchodem a odchodem uživatele.

Sensibo poskytuje i další nadstandardní sofistikované funkce, které běžnou klimatizaci dělají ještě efektivnější a úspornější, a klima doma i příjemnější. Pro sofistikovanější ovládání Sensibo nabízí funkci „Climate React„.

Modul SKY je dostupný i přes domácí hlasové asistenty Amazon Alexa, Google Assistant a Apple Siri. Stačí např. fráze „Hey Google, turn on AC kitchen„. Mám svou domácnost mj. pod velením právě hlasových Google Asistentů, a mohu prohlásit, že integrace je velmi povedená, což vždy není samozřejmé.

A abych doplnil, existuje i integrace s IFTTT.

Chytrý režim Sensibo Climate React

Climate React je inteligentní režim založený na teplotě a vlhkosti. Ten umožňuje ovládat klimatizaci z údajů o teplotě a/nebo vlhkosti.

Režim Climate React umožňuje jednoduší, efektivnější a hospodárnější používání klimatizace tím, že jen nastavíte klimatizaci na Teplo, když je zima, a na Chladit, když je horko.

Například můžeme nastavit klimatizaci tak, aby zahájila Chlazení, když teplota dosáhne 28° C, a poté přepnout na Ventilátor, když je teplota již chladnější.

Sensibo Climate React
Sensibo Climate React

S režimem Climate React se dá ušetřit na účtech za elektřinu nastavením toho, co klimatizace dělá podle teplotních preferencí uživatele.

Integrace do chytrého domu, API rozhraní

Jak jsem již zmínil úplně na začátku článku, disponuje Sensibo programátorským rozhraním API, které je možné využít pro integraci ovládání klimatizace i do dalších systémů domácí automatizace. Tak je možná ještě více sofistikovanější a přesnější kontrola klimatizace s dalšími vysoce nadstandardními a komfortními funkcemi

API rozhraní Sensibo
API rozhraní Sensibo

API umožňuje například načítání stavu klimatizace do systému chytrého domu, takže ten stále zná přesný status všech klimatizačních jednotek. Např. aktuální a cílovou teplotu, režim klimatizace, nastavení rychlosti ventilátoru, nastavení a režim pohybu výstupních žeber (louvre) atd. A také externí ovládání všech standardních funkcí, to je zapnutí a vypnutí, změnu režimu klimatizace, rychlosti větráku atd. To umožní i další jinak nedostupné a často velmi zajímavé funkce.

Homematic integrace reprezentuje SW balík pro čtení stavu klima splitů, a také pro jejich ovládání s využitím Sensibo API. Je samozřejmě zachované i původní ovládání klimatizace jejími originálními dálkovými ovladači, Sensibo aplikací nebo přes webové rozhraní. Nad touto integrací se poté vytvářejí programy pro jednotlivé úlohy na zakázku jednotlivým zákazníkům.

Příklady funkcí integrace

Základní funkcí je automatické vypnutí klimatizace (Geofence funkce, integrovaná v aplikaci je nepřesná) vždy při opuštění a uzamčení (tzv. „zaarmování“) domu jeho posledním uživatelem. To je velmi výhodné při opomenutí manuálního vypnutí klimatizace při odchodu z bytu či domu.

Důležitou funkcí je i analogie z kontroly vytápění chytrého domu. Zde jde o omezení aktivního chlazení při otevření okna po určitém prodlení. Po opětovném uzavření okna se chlazení opět automaticky obnoví do stavu před otevřením okna, pokud jsou splněné všechny podmínky.

V nepřítomnosti lze automaticky hlídat max. teploty v jednotlivých místnostech (jak směrem nahoru, tak směrem dolů). Například při závadě hlavního topného systému v zimě tak lze zabránit jeho zamrznutí. Každá dnešní klimatizace je v podstatě tepelné čerpadlo, a obvykle umožňuje i obrácený režim pro vytápění.

Naopak v horkém létě a nepřítomnosti lze zabránit poškození pokojových rostlin příliš vysokou teplotou, např. po odjezdu na dovolenou.

Při náhlém nárůstu vlhkosti (zaplavení interiéru) se spustí režim intenzivního vysoušení vzduchu (umí každá klimatizace). Tím lze zabránit dalším možným škodám.

Domácí klima splity lze využít i pro podporu lepšího a rychlejšího vyvětrání místnosti, pokud zrovna není využit pro chlazení místnosti (zejména mimo letní sezónu). Po otevření okna se po určité době spustí klima split, a to pouze v režimu ventilace a intenzivních pohybů louvre žeber výdechu. Tím je vlastní vyvětrání interiéru výrazně rychlejší, intenzivnější a rozsáhlejší. Pokud není okno uzavřeno, po určité době se přídavná ventilace ve splitu vypne, uživatel je upozorněn na stále otevřené okno. To je užitečné zejména při nízké venkovní teplotě.

Toto velmi efektivní řešení nárazového větrání jsem již před časem popsal v samostatném článku „Umíte dobře větrat? Využijte k tomu i domácí klimatizaci„.

Užitečná funkce uživatele upozorní, že venkovní teplota poklesla pod takovou hodnotu, že klimatizace již není potřeba a může se již vypnout (nebo automaticky). Následným intenzivním vyvětráním interiéru lze dosáhnout jeho pasivního zchlazení (a opět s možným výše uvedeným využitím ventilátoru splitu). Pro úplné automatické větrání a automatické otevření oken je vhodný systém Homematic Winmatic. Bohužel firma eQ-3 jako výrobce oznámila ukončení této produktové řady, ale ještě sem tam Winmatic sehnat dá.

Programy nad Sensibo integrací využívají hodnot teplot a vlhkosti od přesných pokojových termostatů. A také od dalších senzorů chytrého domu, které jsou obvykle využité pro jiné funkce domácí automatizace.

Systémy chytrých domů mívají často v místnostech instalovány nejen senzory oken a dveří, ale často i přesné senzory přítomnosti. Ty jsou obvykle využívané pro zabezpečení a kontrolu osvětlení. Informace z těchto speciálních, v případě Homematicu velmi přesných 360° PIR senzorů přítomnosti, je však možné využít i pro efektivnější ovládání klimatizace v těch místnostech, kde se zrovna nikdo nenachází. Například omezením výkonu, změnou cílové teploty či úplnou změnou režimu klimatizace (např. i vypnutí). Tím jsou možné další velmi zajímavé energetické úspory.

Sensibo PURE

Velmi zajímavou a vlastní integrací společnosti Sensibo je možné propojení nové čističky vzduchu Sensibo PURE s každou domácí klimatizací, která je řízena výše popsaným modulem SKY pro řízení klimatizace.

Sensibo PURE

Tato zajímavá a chytrá čistička (psal jsem o ní nedávno ve vlastní malé recenzi) je totiž propojitelná s modulem SKY. Ten umožnuje automatické spuštění klimatizačního splitu ve stejné místnosti, kde je i chytrá čistička. Tím se výrazně zvětšuje výkon poměrně subtilní čističky, protože ventilátor splitu zásadně zvětší objem cirkulace vzduchu. A to vždy, když čistička spustí čištění vzduchu v HIGH režimu na maximální výkon při větším znečištění vzduchu. S podporou ventilátoru klimatizace tak mohla firma Sensibo zachovat poměrně malé rozměry čističky i pro relativně velké místnosti.

Sensibo SKY je velmi jednoduchý způsob jak z vaší „hloupé“ a staré klimatizace udělat jednoduše klimatizaci chytrou a sofistikovanou. A to za velmi rozumné peníze a s výbornými funkcemi.

Velkým bonusem je potom i existence otevřeného API rozhraní, které umožňuje integraci klimatizace i do jiných systémů chytrých domů a domácí automatizace.

Standardní cena za SKY modul je $149.00. Nicméně Sensibo často vypisuje různé slevy a tak se dá celkem běžně pořídit za $99.00, výjimečně i méně.

Sensibo SKY sada
Sensibo SKY sada

Zajímavost na závěr, mám ve svých klima splitech Sinclair integrovaný WiFi modul, určený pro vlastní aplikaci EWPE Smart. Nicméně ta je ve srovnání s ekosystémem Sensibo neuvěřitelně nespolehlivá a nekomfortní, a hlavně bez jakéhokoliv veřejného rozhraní API. Navíc mě různé bezpečnostní aplikace ve smartphone neustále upozorňují, že se nejedná o bezpečnou aplikaci. Takže jsem jí odinstaloval, WiFi ve splitu nepoužívám, Sensibo je nesmírně spolehlivé a kreativní.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím.

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *