SmartHome logo

Chytrý dům – Smart Home. Má to nějaký smysl?

Sdílejte na

Tentokráte se rozepíšu trochu více na populární téma.

Často se setkávám s otázkami „co je to inteligentní nebo chytrý dům“ a protiargumenty „k čemu to vlastně je„, a „jestli to není zbytečné a drahé„.
Ze své praxe konzultanta a dodavatele Smart Home řešení vím, že jsou to sice velmi pokročilá řešení, která ale nejsou jen o komfortu či pohodlí ovládání domácí infrastruktury.

Chytré domy jsou reálným přínosem v oblasti úspory energií, bezpečnosti domu, a také ve vylepšení domácího životního prostředí. A to zejména v oblasti osvětlení, větrání, topení a klimatizace. Většinu zmíněných technologií již nové a moderní domy často mají, nicméně obvykle mezi sebou nijak nespolupracují, a nejsou nijak chytře ani ovládány.

Medvědí službu tomu občas bohužel propůjčí i populární média, která často zaměňují jen vylepšené dálkové ovládání čehokoliv přes telefon ihned za „smart“ nebo „inteligentní„. To je dost zavádějící, a ojediněle si dovolím říci i hloupé, často dáno jen polopatickými překlady ze zahraničních webů a neznalostmi autorů. Obecně by všechny chytré technologie měly být skryté, na uživatele neklást žádné další zvýšené nároky na obsluhu. A přitom zvýšit jmenovaný komfort, užitnost a přínos.

Přesná definice toho, co je to vlastně „inteligentní dům“ asi není, ale příklad za všechny – přijdu domů, odemknu si dveře klíčenkou, alarm se deaktivuje, zámek se sám odemkne a dveře otevřou, přitom se doma rozsvítí vybrané osvětlení (samozřejmě podle denní doby a kdo přišel) , topení či klimatizace se přepne do režimu přítomnosti a zapnou se vybrané spotřebiče, vč. oblíbeného kanálu TV či hudební stanice v domácím multimediálním systému, dle toho, kdo vlastně domů přišel. A dům mě hlasem sdělí, co se v mé nepřítomnosti událo, a například i jaké jsou kde teploty.

To už jako řešení inteligentního domu vypadá, že?.

Pokud tedy zmiňuji chytré řešení, je to např. i to, jakým způsobem se dům chová při různých alarmových situacích. Např. kouřové hlásiče jsou dnes již povinná výbava každého nového domu. Ale obvykle nic víc, nebo jen proforma.

Inteligentní požární senzor Homematic s vlastním nouzovým LED osvětlením

Chytré řešení znamená například, že sofistikované požární senzory (umístěné ve vybraných místnostech) jsou mezi sebou bezdrátově vždy propojeny, a alarm kteréhokoliv z nich vyvolá alarm postupně na všech. To už je i celkem standard. Každý je ale vybaven i vlastním silným nezávislým LED osvětlením, které je při požáru důležité, neboť elektřina může být již odpojena. Tím to ale nekončí – v chytrém domě se v takovém případě automaticky osvětlí cesta k únikovému východu (pokud stále funguje elektřina), vypnou se elektrické zásuvky v místnosti s požárem, spustí se požární alarm, otevřou se předokenní rolety, a odemkne se zámek na vstupních dveřích. Pochopitelně vč. výstrahy na smartphone uživatelů.
Může být rozlišeno, zda-li se alarm udál v přítomnosti či nepřítomnosti, v noci či ve dne (může se deaktivovat i zabezpečení), požární alarm může být tichý, SMS brána odešle také výstražné zprávy atd. atd.

Řada domů má dnes instalovány zmíněné venkovní předokenní rolety, mnohdy i s elektrickým ovládáním, které ale často končí jen jejich ovladači někde v místnosti na zdi. Většinou se potom moc nepoužívají.
Nicméně to je jen základ toho, co se s takovou nákladnou domácí výbavou dá dělat chytřeji. Počínaje tím, že ovládání rolet lze centralizovat pro společné ovládání při uzamčení domu, požárním alarmu, silném větru… Také je možné je automatizovaně ovládat dle intenzity slunce, a to s ohledem na roční dobu – v létě ochladí, v zimě přihřeje sluncem. To velmi snižuje energetickou náročnost klimatizace, a zásadně vylepšuje vnitřní prostředí.

V kombinaci s kouřovými hlásiči lze rolety v případě požáru automaticky úplně otevřít, aby byl možný případný únik přes okna. Při úplném uzavření rolet lze automaticky aktivovat nějakou přednastavenou světelnou scénu.
A pokud jsou instalovány i okenní kontakty, nabízí se automatická funkce pro větrání roletami, kdy se automaticky otevřou o cca 5%, aby se skrz štěrbiny mezi lamelami dostalo do místnosti více vzduchu. A při otevřeném okně se dá automaticky zablokovat spuštění rolety jako prevence nehody.
A také propojení rolet s domácím zabezpečením – pokud kamerový systém nebo venkovní pohybové senzory v noci nebo nepřítomnosti zaznamenají nežádoucí pohyb v okolí domu, mohou se rolety v přízemí prediktivně automaticky uzavřít.

A do třetice je rolet skvělé je automaticky ovládat i z informací z domácí meteorologické stanice. Např. u předokenních klasických bezpečnostních rolet je možné je automaticky uzavřít i v nepřítomnosti, pokud vítr přesáhne stanovenou mez. Naopak u textilních nebo lamelových je bezpečné je navinout, pokud vítr vane příliš.

Pro případ úniku vody např. u praček, myček nádobí nebo ledniček s pevným přívodem vody, mohou být instalovány záplavové senzory, které nejen že vyvolají příslušný alarm a mohou přes chytré zásuvky i příslušné spotřebiče vypnout, ale také mohou přes solenoidy zcela uzavřít hlavní přívod vody do domu.

Důležitou součástí chytrého domu je i inteligentní řízení a ovládání domácího osvětlení. Takový systém umožňuje ovládat každé jednotlivé svítidlo samostatně. To umožní použití předdefinovaných světelných scén. Ty mohou být vytvořeny pro všechny možné situace, ke kterým v domácnosti dochází. Bílé světlo může během dne měnit svou teplotu v závislosti na denní době, což moderní LED žárovky umožňují.

Svítidlo Hue Phoenix s měnitelnou teplotou bílého světla

A například i multimediální systém – domácí kino může automaticky při spuštění filmu aktivovat příslušnou světelnou scénu pro sledování filmů, jako ve skutečném kině. Chytrý dům umí také s nástupem tmy po západu slunce iniciovat různé světelné scény a tak simulovat přítomnost v domě i v době kdy je prázdný.

Scéna pro základní orientační osvětlení může aktivována i při poklesu venkovního osvětlení, to nemusí být vždy jen po západu slunce, ale např. při zatažené obloze, dešti či sněžení apod. Spousta meteostanic umí intenzitu venkovního osvětlení měřit a předat ji domácí automatizaci.

Nebo noční osvětlení toalety, které se aktivuje zcela automaticky v kombinaci s detektorem pohybu. Ve spojení s obdobným nočním osvětlením v ložnici s tlumeným LED osvětlením pod postelí, to je velmi příjemné a nerušivé noční cestování na toaletu. V neposlední řadě jsou zde i možnosti, jak chytré osvětlení využít pro různé alarmové stavy, zvláště pokud jsou použity RGB světelné zdroje.

V každém inteligentním domě je velmi důležité řízení vytápění, větrání a klimatizace (HEVC). Taková chytrá regulace vytápění přitom přináší nejen vysoký topný komfort, ale hlavně zásadní úspory v nákladech na vytápění. Do toho se dají dnes samozřejmě zahrnout všechny možné technologie vytápění. Konvenční teplovodní radiátory, podlahové topení, infra panely, tepelná čerpadla… S dálkovým přístupem je možné aktivovat vytápění ještě před příjezdem domů.

Taková zónová kontrola topení znamená, že v každé vytápěné místnosti je chytrý prostorový termostat (obvykle bezdrátový), který si sám řídí přísun tepelné energie do každé místnosti. A samozřejmě s ohledem na přítomnost uživatele, denní čas a roční období, nebo aktivitu uvnitř domu. S tím souvisí i pravidelné větrání, které přináší vysokou kvalitu bydlení. Různé senzory kvality vzduchu uvnitř domu mohou potom aktivovat automatické otevření oken, nebo spuštění domácích chytrých čističek vzduchu. Již zmíněné senzory na oknech, využité jinak i pro zabezpečení, zajistí omezení vytápění při otevření oken pro větrání.

Inteligentní prostorový termostat Homematic IP

To se týká samozřejmě i dnes velmi oblíbené klimatizace, která je obvykle ovládána pouze svými systémovými dálkovými ovladači.
Nicméně i zde jsou již pokročilá řešení, která jsou např. reprezentována miniaturními chytrými kontrolery klimatizace, jež zcela nahradí běžné dálkové ovladače. Takové kontrolery lze integrovat do řešení chytrého domu, a to umožní klimatizaci ovládat daleko sofistikovaněji, opět s ohledem na přítomnost, venkovní sluneční aktivitu, otevření oken atd. A také např. možnost klimatizaci ovládat stejným prostorovým termostatem, který v zimě ovládá topení. A samozřejmě opět vzdálené ovládání pro vychlazení domu ještě před příchodem. Chytré ovládání klimatizace na jedné straně klima zásadně vylepší, ale přitom snižuje náklady na její provoz.

Domácí automatizace může přispět i ke zlepšení domácího prostředí (nejen tedy teplota). Chytře ovládaná klimatizace i bez aktivního chlazení může výrazně vylepšit cirkulaci vzduchu v místnosti při větrání – jakmile se otevře okno na nějakou delší dobu, je automaticky spuštěn klimatizační split v režimu pouze ventilace, a tím podpořeno rychlé vyvětrání místnosti.

Dnes jsou již k dispozici také chytré čističky vzduchu, které při detekci závadného vzduchu (prach, dým, VOC atd..) spustí filtrování vzduchu. Takto mohou společně spustit i ventilaci klimatizace pro rychlejší vyčištění vzduchu pomocí zvýšené cirkulace vzduchu.

Chytrá čistička vzduchu Sensibo Pure spolupracuje s domácí klimatizací

Na začátku jsem zmínil i úspory energií, to není jen inteligentní řízení vytápění, klimatizace a osvětlení. Také chytrým managementem elektrických zásuvek lze dosáhnout významných úspor.
Takovým tichým ale nezanedbatelným žroutem elektrické energie jsou různé adaptéry pro dobíjení čehokoliv, které uživatele ve valné většině nechávají zapnuté. Zásuvky, které můžeme řízeně a automaticky odpojovat, např. při odchodu z domu (kuchyňské spotřebiče), v ložnici přes den (dobíjení telefonů, spotřebiče v dětských pokojích přes noc apod.
To jsou dost často nejen úspory, ale zvýšení bezpečnosti a pokles zbytečného elektrického smogu.. Už nikdy se nestane noční můrou odchod z domu s otázkou, zda je vypnutá žehlička.

K chytrému elektrickému managementu patří i kontrola spotřeby elektřiny, plynu a vody v reálném čase. Pokud je dům vybaven nějakými dalšími nezávislými zdroji elektřiny (např. fotovoltaické panely, větrná elektrárna apod.), může takové inteligentní propojení přinášet další značné úspory.

Zmíněný přehled výhod inteligentního domu je jen malá ukázka možností, a zdaleka nepokrývá veškeré možnosti chytrých domácích technologií, zaměřili jsme se pouze na ty nejužitečnější. V tomto odvětví je obrovský a neustálý pokrok, řadu těch nejzajímavějších vychytávek uvedeme v samostatných článcích.

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *