Philips HUE Smart Button, aneb jak jednoduše ovládat vaše smart osvětlení

Sdílejte na

Tentokráte příspěvek o zkušenosti s pěknou vychytávkou Philips HUE Smart Button, kterou společnost Signify dodává ke svému chytrému systému osvětlení Philips HUE.
Není to velká recenze, ani žádné rozbalování.

Jak se ovládá osvětlení Philips HUE?

Pro ovládání „vašimi prsty“ používá HUE používá zejména hlavně chytré ovladače Dimmer Switch, které zná asi každý, kdo s tímto systémem již někdy přišel do styku.

Sofistikované bezdrátové (ZigBee 3.0 Light Link) nástěnné ovladače zapínají a vypínají světla, stmívají je, mění jejich barvu a chromatičnost, spouští přednastavené scény a další funkce..

Dimmer Switch 2. generace
Dimmer Switch 2. generace

Jsou v klasickém US formátu vypínače, a jejich nová verze je již docela dobře adoptovatelná i pro standardní EU krabice formátu „55“. Nejsou potřebné již konverzní rámečky. Vlastní ovladač se magneticky přichycuje v rámečku, což je příjemná vlastnost. Tak ho lze kdykoliv jednoduše sejmout a použít jako ruční.

Pro HUE jsou k dispozici další nástěnné ovladače z produkce jiných výrobců, zejména ty s certifikací „Friends of Hue„, u těch je vždy zaručená 100% funkce se systémem Philips HUE.

V našem HUE systému používám pro manuální ovládání světel takřka výhradně právě zmíněné Dimmer Switche, umožňující opravdu sofistikované ovládání osvětlení. Ne vždy to je ale úplně ideální cesta pro ovládání všeho osvětlení. Zejména tam, kde očekáváme velmi jednoduché a rychlé ovládání, může být použití Dimmer Switch zbytečné a nepraktické..

Jednoduché a rychlé ovládání HUE

Součástí našeho domácího osvětlení je i LED osvětlení skříněk v některých pokojích, a rovněž dekorativní podsvětlení nábytku. Na mnoha místech plní funkci pozičního osvětlení, zejména po setmění.

Toto domácí soumrakové osvětlení jsou primárně ovládané automaticky z Domotica systému na základě poklesu okolního osvětlení pod určitou úroveň a přítomnosti. Informace o venkovním osvětlení je odebíraná z přesného jasového senzoru domácí meteostanice Tempest přes její integraci v domácí Automatizaci Homematic. Takové řízení je sofistikovanější, než pouhé řízení např. podle západu slunce, nebo dokonce jen času. K dispozici jsou i informace z mnoha dalších senzorů osvětlení v jednotlivých místnostech.

Manuální ovládání tohoto pomocného osvětlení jsem původně měl integrované do zmíněných Dimmer Switchů, to ale bylo komplikované pro laickou obsluhu. Takže jsem přemýšlel o něčem jednoduchém, subtilním a nenápadném. A přesně něco takového Signify ve svém výrobním HUE programu má.

HUE Smart Button
HUE Smart Button

Philips Hue Smart Button

Malinké a kompaktní, a ohromně šikovné tlačítko. Jediným kliknutím ovládáte svá světla, a stisknutím a podržením tlačítka je ztlumíte nebo rozjasníte. Dalším kliknutím zase vypnete. A to nejlepší, světla se podle denní doby rozsvítí na scénu, odpovídající denní době. Tuto novou funkci se již naučily i Dimmer Switche.

Umístění v EU 55 rámečku v sestavě jiných HUE ovladačů
Umístění v EU 55 rámečku v sestavě jiných HUE ovladačů

Signify dodává Smart Button v Evropě s rámečkem o rozměru 55, jež umožňuje snadnou integraci do existujících vypínačových sestav. Na rámečku je tlačítko uchycené tradičně magneticky. V balení je ale i malinká samolepicí základna pro opravdu nenápadnou, či úplně skrytou instalaci. Instalace tlačítka je dílem okamžiku. Obě základny se upevňují pomocí oboustranné lepící pásky.

Smart Button bez 55 rámečku na boku kuchyňské skříňky
Smart Button bez 55 rámečku na boku kuchyňské skříňky

Povrch tlačítka je z měkkého, na dotek příjemného matného plastu. Je potom neuvěřitelné, že do samotného bezdrátového tlačítka se vešla i knoflíková napájecí baterie CR2032 s 2letou životností, to je asi 50.000 stisknutí.

Integrace do HUE Bridge

Tlačítko lze do systému HUE přidat pomocí nativní aplikace, nebo pomocí alternativní aplikace HUE Essentials, která disponuje většími konfiguračními možnostmi a využívá více potenciál HUE Bridge.
Nechci se zde nějak podrobně rozepisovat, ale tlačítko se přidá do Bridge zcela jednoduše jako jakýkoliv jiný ovládací prvek, má dokonce pro to svou předefinovanou kategorii. Jako příklad konfigurace uvádím níže obrázek pro nastavení tlačítka, které jedním stiskem zapne skupinu HUE světel, dalším stisknutím opět skupinu vypne.

Konfigurace pro opakovaný stisk (Zap/Vyp)
Konfigurace pro opakovaný stisk (Zap/Vyp)

Špatná dostupnost Smart Buttonu, velmi podivná obchodní politika Signify

Jedinou malou vadou „na kráse“ je trochu dostupnost tohoto tlačítka. Společnost Signify stále uplatňuje velmi podivnou, až monopolní obchodní politiku pro některé své HUE výrobky v Evropě.

Např. chytrá světla z řady Gradient se v Česku prodávají jen u několika vybraných obchodních řetězců, schválených přímo holandskou centrálou (!). Smart Home integrátoři tak musí nakupovat pro své projekty od těchto mnohdy neodborných koncových prodejců praček a zahradního nářadí, kteří mnohdy dle diskuzí ani netuší, co vlastně prodávají.

Smart Button je na tom ještě hůře, Signify/Philips ho prodává pouze na svém oficálním HUE e-shopu, a potom na Amazonu. A v Česku oficiálně k dispozici není vůbec, a to přesto, že je v prodeji již skoro 2 roky.
Takže poměrně exklusivní zboží za 20 €.

 

Sdílejte na

One thought on “Philips HUE Smart Button, aneb jak jednoduše ovládat vaše smart osvětlení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *