Sonoff ZBMINI-L – jak z hloupého osvětlení udělat chytré? A tentokrát bez „nuláku“!

Sdílejte na

Malé review nového modulu Sonoff ZBMINI-L pro chytré osvětlení (standard Zigbee 3.0), který si vystačí bez nulového vodiče.
(Aktualizováno – doplněno video testu s HUE konektivitou a 2 zjištěné problémy ve Philips HUE integraci)

Jak z hloupého vypínače udělat ten chytrý?

Pro automatizaci, resp. nějaké sofistikovanější ovládání osvětlení doma, které umožní zachovat stávající ovládání, i osvětlení ovládat centrálně a automatizovaně, se používají chytré moduly po stávající vypínače. Už jsem o tom psal v předchozím článku o podobném Zigbee 3.0 modulu Sonoff Mini Switch.

Takové chytré moduly umožňují zachovat vaše stávající svítidla a světelné zdroje, a také stávající „hloupé“ vypínače, ze kterých udělají o něco chytřejší. Moduly jsou obvykle součástí nějaké domácí automatizace osvětlení. Pro osvětlení vedle proprietárních řešení konkrétních výrobců (např. Homematic IP apod.) se dnes pro osvětlení nejčastěji používá protokol ZigBee 3.0, podporovaný všemi významnými hráči v tomto byznysu.

Chybějící nulák ve starších instalacích

Při přestavbě domácího osvětlení na nějaké to „chytré“ asi každý dříve či později narazil na celkem jednoduchý, ale zásadní problém. Ve starších elektroinstalacích obvykle v krabicích pro vypínače světla chybí elektrický „nulák“ (neutrální vodič). To je velmi limitující a omezující, protože výše zmíněné chytré moduly pro ovládání osvětlení vyžadují obvykle plnohodnotné napájení 230V, tzn. vč. nulovacího (neutrálního) vodiče.

To je obvykle nepřekročitelný problém. Pokud tedy nechcete vaši stávající elektroinstalaci překopat, aby jste nulák potřebný pro napájení chytrého modulu pod vypínač dostali. To se dá někdy obejít malou vychytávkou, pokud k napájení osvětlení vedou 2 fázové vodiče. V tom případě lze jeden z nich přeznačit na nulový, a nulák si tak pro modul přitáhnout ze svítidla, kde je vždy na druhé straně „žárovky“.

Možné řešení bez nuláku

V minulosti se již objevilo několik zajímavých řešení, která využívala elektrického proudu procházejícího v klidu žárovkou (světelným zdrojem), zatím ale s určitými problémy, jako „flickering“ jevem, kdy žárovka v klidu poblikávala, nebo lehce svítila. To se muselo obvykle řešit speciálním kondenzátorem, paralelně připojeným k žárovce. Také myslím nebylo řešení pro standard Zigbee 3.0, a Philips HUE Bridge, což je technologie Zigbee Light Link.

SONOFF ZBMINI-L Zigbee 3.0

SONOFF ZBMINI-L Zigbee 3.0
SONOFF ZBMINI-L Zigbee 3.0

Do ruky se mě dostala velmi zajímavá krabička. Je to nový chytrý spínač SONOFF ZBMINI-L Zigbee 3.0 který tento problém řeší a nevyžaduje nulový vodič. V tuto chvíli (počátek 2/2022) ještě není v prodeji, ale mám informace, že by v březnu měl být již běžně na trhu.

Velmi pokročilé řešení bez nutnosti kondenzátoru

Výrobce Sonooff řešení ITEAD říká ve svých propagačních materiálech, že jejich řešení také nevyžaduje extra modul (externí kondenzátor) proti blikání, a spoléhá na „pokročilou techniku ​​extrakce elektřiny“… Modul je funkční s LED světelnými zdroji, která odebírají minimálně 3 W.

Zapojení SONOFF ZBMINI-L Zigbee 3.0
Zapojení SONOFF ZBMINI-L Zigbee 3.0

Jen se zmíním rychle o specifikaci, která se chlubí konektivitou Zigbee 3.0 s dosahem až 50 metrů (přímá viditelnost), vstupem a výstupem 100-240V 50/60Hz až do 6A. Maximální zatížením je potom pro odporovou zátěž 1380W (230V) a pro LED 300W (230V). Co se týká certifikací, ITEAD uvádí „Certifications – FCC, CE; TÜV safety certification„.
A hodně zajímavý údaj je o spotřebě zařízení, dle ITEAD „…vypnutá switch má příkon je 5,1-6,2 mW při 230 V…“

Montáž možná i do elektrického rozvaděče na DIN lištu

Modul je ve srovnání např. se svým bratrancem Sonoff Mini Switch, o kterém jsem tady nedávno také tady psal docela robustní, hlavně ve své tloušťce 25 mm. To může být u starších elektroinstalací problém, modul vyžaduje obecně hlubší krabice, zvláště ty, které obsahují více vodičů. Zajímavý je přibalený držák pro instalaci modulu na DIN lištu, vč. bezpečnostního krytu svorkovnice.

DIN instalace
DIN instalace

Možnosti zapojení modulu

Zapojení je docela jednoduché, ZBMINI-L se v podstatě jen vřadí do cesty fáze vedoucí k žárovce a na další 2 svorky se připojí stávající obyčejný spínač. Jakmile se modul „naučil“ do nějaké ZigBee 3.0 gatewayi, může se již poté ovládat i dalšími způsoby, např. nějakým bezdrátovým chytrým spínačem, jenž nevyžaduje žádné dráty. O tom ale později.

Kompletní balení
Kompletní balení

Náš systém domácí automatizace Homematic využívá vlastní proprietární technologii řízení osvětlení. Ale pro nově budovaný osvětlovací systém Philips HUE jsem vyzkoušel i možnou integraci modulu do HUE Bridge. Tato gateway disponuje specifikací „Zigbee Light Link„. Přes ní lze osvětlení HUE ovládat i z řídící jednotky Homematic CCU. To umožní takto řešené osvětlení ovládat nejen jeho původním hloupým vypínačem, ale pomocí různých automatizací a scén z prostředí jak Philips HUE, tak z naší „velké“ domácí automatizace Homematic. To lze využít pro zejména pro různé alarmy, řízení přítomnosti, pokročilé scény, vypínání zbytečně zapnutých svítidel apod.

Možnosti zapojení
Možnosti zapojení

Integrace modulu je celkem jednoduchá, na jeho čelní straně jsou vpravo nahoře 2 stavové LED pro indikaci Zigbee komunikace (zelená) a pro indikaci stavu zapnutí spínače (červená). Pod indikačními LED je RESET tlačítko. A dole pod ochranným krytem potom 4 svorky pro připojení elektrické instalace a původního vypínače.

Zapojení modulu
Zapojení modulu

V mé domácí instalaci chytrého osvětlení již nemám příliš mnoho možností, kam takový chytrý modul modul zapojit. V hostinském pokoji je osvětlení ještě klasické, „hloupé“. Navíc krabice stávajícího vypínače je mělká, modul se pod konvenční vypínač nevejde, a nechci ji předělávat. Takže v plánu bylo, že pokud modul s integrací do HUE Bridge pohoří, nebude ovládán původním mechanickým vypínačem, ale nějakým chytrým spínačem z HUE rodiny. Ideálně Smart Button, který jsem zde také nedávno testoval.

Chytré spínače HUE lze dnes v jejich nových generacích pěkně umístit bez dalších konverzních rámečků na stávající krabice, a jsou snímatelné (magneticky uchycené), což je velmi pohodlné a jednoduché na ovládání pro případnou návštěvu v hostinském pokoji. A současně je možné ovládání svítidla z domácí automatizace.

Integrace chytrého modulu

Po zapojení vstupu a výstupu fázového vodiče se rozblikala zelená LED, což je indikace automatického spuštění párovacího režimu. Ten trvá 3 minuty a později ho lze kdykoliv znovu vyvolat reset tlačítkem. V aplikaci Hue Essentials jsem spustil vyhledání nového světla, do pár sekund se ukázalo spárování s novým zařízením typu „On/Off light„. Ještě jsem připojil na obě ovládací svorky provizorně původní vypínač.

Integrace do Philips HUE Bridge v aplikaci Hue Essentials
Integrace do Philips HUE Bridge v aplikaci Hue Essentials

Poté již stačilo nové přidané světlo v aplikaci HUE Essentials přidat do příslušné místnosti a otestovat jeho funkčnost. Nejdříve jsem světlo zapnul přímo z aplikace. A nic (!). Ani několikrát za sebou. pořád nic, mrtvo. Teprve nyní jsem registroval nějakou blíže nedefinovanou chybu zobrazenou v listu spárovaných zařízení.

Chyba integrace do Philips HUE Bridge v aplikaci Hue Essentials
Chyba integrace do Philips HUE Bridge v aplikaci Hue Essentials

Modul jsem nyní zapnul původním vypínačem a světlo se rozsvítilo. Takže tady funkční. Jedná se o starší stropní svítidlo Opple, původně dodané ještě s kruhovou zářivkou a předřadníkem, kterou jsem před nějakou dobou nahradil LED modulem.

Video možností ovládání

Ve vypnutém stavu LED svítidlo ani trochu nemihotá, a zapnuté nebliká. Takže tady výrobce opravdu odvedl skvělou práci. Palec nahoru. Ještě několikrát jsem zkusil ovládání původním vypínačem a poté se vrátil k ovládání z aplikace HUE. A najednou to fungovalo. Skvělé! Nevím, zda-li to nějak potřebovalo nějak rozchodit tím vypínačem připojeným k modulu, nebo to musel HUE Bridge nějak chvilku „přežvýkat“, ale na konci testu funguje vše, co jsem očekával. Konvenční vypínač jsem odpojil a integrace byla stále funkční i dále.

Hlasové ovládání a další možné integrace

Samozřejmě se nezapomenu se zmínit o podpoře „kecálků“ Google Home Asistenta a Amazon Alexa (ta má i vlastní Zigbee gateway), také je zde podpora Samsung SmartThings, eWelink a Yandex Alice. Osobně jsem testoval Google Home Asistent, ale to je samozřejmě vždy funkční, jakmile to je v ekosystému HUE. Také integrace do Homematic je v pořádku, používám jeden ze dvou dostupných Add-Ons.

SONOFF ZBMINI-L Zigbee 3.0 nepotřebuje nulák
SONOFF ZBMINI-L Zigbee 3.0 nepotřebuje nulák

Jedna věc mě zůstala nejasná. ZigBee zařízení, která jsou pod trvalým napájením, bývají obvykle ve funkci tzv. Zigbee repeateru/routeru, resp. extenderu. Takové zařízení vedle své primární funkce pracuje současně i jako zesilovač veškeré ZigBee komunikace. Ve specifikaci tato informace není uvedena. Ale bez nulového vodiče to asi nebude podporované.

Časem po definitivní instalaci článek případně doplním nějakou dlouhodobou zkušeností, pokud nějaká zásadní bude. Myslím, že splňuje vše, co je očekáváno, jen jeho hloubka by mohla být příznivější, do běžně hluboké krabice se nevejde, ale to se obvykle nevejdou ani ty tenčí. A to máme zkušenosti z novostaveb, kde elektrikáři bohužel stále instalují tyto velmi mělké krabice.

Závěrem bych konstatoval, že modul dělá to co má, a za jeho poskytnutí děkuji internetovému obchodu Smart-switch.cz . Dle jejich sdělení by se koncová cena na českém trhu měla pohybovat kolem 500 Kč.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

Aktualizace 21.2.2022 – problém ve Philips HUE integraci

Až po napsání této minirecenze jsem objevil 2 problémy, přičemž na jeden mě v komentáři za článkem upozornil čtenář „Dennis“.

První z problémů způsobuje, že při integraci do HUE Bridge není možné modul ovládat (Zap/Vyp) v aplikacích HUE, resp. Hue Essentials přes ovládání místností (nebo zón), ale pouze přímo přes ovládání „svítidla – switche“, které je do místnosti vložené. To v praxi neumožní svítidlo např. vypnout vypnutím celé místnosti.

Druhý problém spočívá v tom, že při používání konvenčního vypínače se nesprávně aktualizuje stav chytrého modulu v obou zmíněných HUE aplikací. Na tento bug jsem hned nepřišel, neboť ve své instalaci nepoužívám (kvůli mělké instalační krabici) obyčejný spínač připojený k modulu Sonoff, ale chytrý Hue Dimmer Switch.

Nevím, zda-li to je chyba obou aplikací, ale spíše podezřívám správnou implementaci Zigbee Light Link v Sonoff ZBMINI-L, možná to spraví budoucí upgrade jeho FW, nebo HUE bridge.

Aktualizace 22.2.2022 – problém v Google Home integraci

Včera jsem objevil další bug, tentokráte v hlasovém asistentovi Google Home. Po integraci do HUE Bridge se „světlo“ automaticky objeví i Google Home aplikaci a lze ho určit do příslušné místnosti. Bohužel to tímto ale končí, světlo nelze ani ručně, ani hlasově zapnout.

Takže zatím kombinaci Philips HUE a Google Home příliš nedoporučuji, v tuto chvíli ho lze ovládat v HUE aplikacích jen přímým ovládáním.

 

Sdílejte na

9 thoughts on “Sonoff ZBMINI-L – jak z hloupého osvětlení udělat chytré? A tentokrát bez „nuláku“!

    • Vojto, tento se zatím neprodává, je to to nové bez-nulákové řešení, ten tvůj Sonoff Mini Switch má nulový vodič.
      Ale jinak ano, stejné funkce.

       
  1. Hi,

    I share both experiences with Hue Essentials but also in the regular Hue app.
    My experience of this ZBMINI-L is bad (no neutral). Not sure if the Xiaomi Aqara Single Switch Module T1 (no neutral) is better.

    Problems found:

    ZBMINI-L added to a room / zone does not work (you cannot turn on/off the light by the room / zone control). Only by specifying the light itself.
    ZBMINI-L state is not reflected properly in the HUE / Hue Essentials app. If you have turned on a light by a physical switch, the state in Hue / Hue Essentials will not update (staying in the same state).
    ZBMINI-L hotel switch over longer distances (longer wires) will not respond to the physical switches anymore, making the device useless.
    Not sure if the issues 1. or 2. will be fixed with a firmware update of the Hue Bridge. But this is a problem, which I don’t have with the regular ZBMINI switches (with neutral).

    Quite a bad product I.M.H.O.

     
    • Hey, Dennis,
      unfortunately, I discovered the problem of not being able to turn the module on/off via room (zone) control after writing and publishing this small review.
      I confirm that.

      I did not observe your second problem, because I do not use a mechanical – conventional switch for the module, as it no longer fits in my shallow box. I have used the HUE Dimmer Switch, and it does not have the problem.

      However, I have now done a new test with the mechanical switch.
      And unfortunately, I can confirm that when using a conventional switch, the status in the HUE/Hue Essentials applications does not update.

      This of course limits the use of this smart module, unless some firmware upgrade or update of both Hue apps will solve it.

       
  2. Ahoj, má prosím někdo novou zkušenost jestli se něco za ten rok změnilo?
    Třeba FW upgrade který by řešil výše zmíněné bugy?
    Toto řešení se mi zamlouvá na jedno světlo v kuchyni, ale tyto bugy jsou poměrně zásadní.
    Děkuji za případné reakce.

     
    • Ahoj,
      od té doby co jsem to recenzoval se nic nezměnilo 🙁 Jen mě sdělili z více kanálů, že HUE podpora není. To že to částečně funguje asi ani nečekali…

      Nyní Sonoff uvedl novou verzi „ZIGBEE MINI – L2 EXTREME“, která jde teď na trh. Nemám ale k dispozici.
      Je menší a má podporu MQTT. O kompatibilitě se Zigbee 3.0 Lightlink, tj. HUE Brudge ale opět ani slovo…

       
      • Hallo zusammen,
        ich habe gerade einen solchen ZBMINI Extreme verbaut mit einem klassischen Schalter mit Kontrollleuchte.
        Die physikalische Einrichtung ist abgeschlossen und mit dem kleinen Taster auf dem Modul lässt sich das Licht einschalten. Die Kontrolleuchte am alten Schalter ist natürlich überfordert den richtigen Status anzuzeigen.
        Aber mein größtes Problem ist, dass der Switch an der HUE Bridge nicht erkannt wird. Weder mit der originären HUE App noch über die HUE Essential.
        Somit kann ich auch nicht berichten, ob die oben genannten Fehler mit dem kleinen Switch auch auftreten.

        Kann mir jemand helfen, den Switch mit der HUE Bridge zu koppeln?
        Danke, Joachim

         
        • Hi Joachim, unfortunately, I and other users have the same results. Although Sonoff claims compatibility with Philips HUE Bridge for the new R2 Extreme module, the reality is that this is not functional.

           
  3. Sorry viele Fehler:
    Becher soll Taster heißen
    Die Kontrolle über … soll heißen: Die Kontrollleuchte am klassischen Schalter ist überfordert …

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *